Ptáčnictví


Po ukončení chovné sezony 2015 jsem se rozhodl, že chov zpěvného ptactva prozatím ukončím. Důvodem toho rozhodnutí je především časová náročnost chovu a rozhodnutí věnovat se spíše jiným disciplínám. Nevylučuji však pozdější návrat.


Letošní první odchovy barevných kanárů. 

 


Rok 2014

22.11.2014 jsem navštívil 75-tou mezinárodní ornitologickou výstavu v italském Reggio Emilia. Bylo zde k vidění velmi mnoho okrasného a exotického ptactva, zejména však veliké množství kanárů veškerých možných typů a variant. Využil jsem obrovské nabídky prodávaných jedinců vysoké kvality a importoval několik kanárů a zebřiček do svého chovu.  
 

 


15.8.2014 - Moje letošní odchovy barevných kanárů.
 

Chov kanárů jsem letos obohatil o nádherného samce v barvě žluté phaeo, kterého jsem ihned spářil s nejlepší samičkou v mém chovu. V prvním hnízdě byla 3 mláďata a druhé hnízdo je v současné době snášeno. 


Letošní odchovy zebřiček pestrých v barvě přírodní šedé a v barvě skořicové.
 


Do letošního druhého hnízda skořicových zebřiček jsem podložil tři mláďata šedých rodičů. Z těchto mláďat jsou dvě čistě šedá a jedno je albín (s červenýma očima). V hnízdě je tak možno vidět tři barvy (skořicovou, šedou a bílou). Všechna mláďata jsou poctivě krmena.

 

 


Některá letošní mláďata jsem pomáhal i přikrmovat. 
 


Začátkem června 2014 jsem oddělil mláďata kanárů z prvních letošních hnízd. Od dvou párů jsem odchoval celkem 5 mláďat. Mladí kanárci se vydařili v typu i zbarvení - jsou olivově hnědí. Obě samice již nyní sedí na své druhé letošní snůšce.

 

 

 


10.5.2014 - ve svém chovu zebřiček jsem se letos dopustil fatální chyby. Přírodní šedý pár vyseděl 4 krásná a životaschopná  mláďata, která ovšem rodiče opustili. Stále jsem doufal, že je rodiče začnou krmit a zahřívat, bohužel nestalo se tak a mláďata následně uhynula. Vyčítám si, že jsem zbytečně otálel a péči o mláďata nepřevzal sám, ačkoliv jsem pro tuto možnost plně vybaven. Především o mláďata tohoto zbarvení bych tolik stál. Rodičovský pár se však chová velmi nestandardně, oba ptáci jsou velmi plaší, vzrušiví a jako by se báli hnízdních možností, které jim nabízím.


10.5.2014 - zebřičky skořicové mutace se vzorně starají o svá mláďata, která se již plně opeřila a vylétla z hnízda. Oba rodiče si již postavili druhé hnízdo v další hnízdní budce.   
 


26.4.2014 - dnes byla okroužkována 3 mláďata z prvního letošního hnízda v mém chovu. Jedná se o mláďata výstavních zebřiček skořicové mutace. 
 


Jeden z odchovanců roku 2013 v kleci své nové majitelky. Tento kanáří sameček je jediný z mláďat, která mi odchovali jeho hnědí-červeně-mozaikoví rodiče.


Protože chov plachých stehlíků nepřinesl žádné ovoce ani v roce 2013, rozhodl jsem se jej ukončit a naopak podpořit to, čemu se u nás dařilo. Proto jsem opatřil několik nových jedinců výstavních zebřiček pestrých, jejichž chov chci dále pro potěchu oka i duše rozvinout. 


Odchovů jsem se v průběhu roku 2013 dočkal i od zebřiček pestrých, kterým se podařilo odchovat 6 mláďat ze dvou hnízd. Jelikož se však ukázalo ( dle zbarvení mláďat), že mateřský pár štěpí snad do všech možných barevných mutací (což není můj cíl), rozhodl jsem se nakonec prodat s mláďaty i tyto rodiče.


V průběhu roku 2013 se mi nakonec podařilo odchovat jedno mládě kanárů hnědých červeně mozaikových. V prvním hnízdě nebylo vylíhlé mládě rodiči krmeno a nakonec zahynulo. Ve druhém hnízdě se později vylíhla dvě mláďata, z nichž přežilo vylétnutí z hnízda nakonec jedno mládě, sameček. Od druhého páru (samec hnědo-žlutý : samice hnědá phaeo) se vylíhlo v obou hnízdech rekordních 5 mláďat. Z deseti mláďat přežilo čas opuštění hnízda a přepeřování 7 mláďat (3:4).


  Začátkem roku 2013 jsem neodolal pokušení a zakoupil dva páry kanárů (Serinus canaria), kteří měli doplnit plaché stehlíky. 


V první polovině července 2012 jsem dospěl k názoru, že dosavadní voliéra stehlíkům nevyhovuje (již vůbec ne k odchovu), vyrobil jim jinou a do té stávající usadil pár zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata), astrildovitých pěvců původem z Austrálie, které jsem dostal od kamaráda.


Do nové voliéry jsme následně usadili pár stehlíků obecných (Carduelis carduelis) snad nejnádhernějších zástupců čeledi pěnkavovitých. 


Sám jsem v průběhu svého života vyzkoušel několik chovatelských odvětví, včetně teraristiky i akvaristiky. Přestěhováním do Novičí a především nabytím velké zahrady u domu se otevřely další možnosti. Jednou z nich je i drobný chov okrasného ptactva, který naši zahradu i zajímavě oživil. Začal jsem v březnu v roce 2012 stavbou první zahradní voliéry.


S aktivním chovem okrasného ptactva jsem se seznámil již ve velmi raném dětství na jihomoravském venkově u rodiny své matky. Především otec mé matky byl, krom mnoha jiného, chovatelem různých druhů drůbeže, různých plemen holubů a také exotického ptactva. V jeho klecích a voliérách se nacházelo několik druhů papoušků, kromě běžných andulek a korel bílé mutace, zde byly rozely pestré, papoušci zpěvaví, neofemy tyrkysové, agapornisové fišerovi a také zebřičky pestré a hrdličky chechtavé. Všechny druhy se po mnoho let úspěšně rozmnožovaly. Při péči o ně jsem aktivně rád asistoval.