Rybářství

Rybářskou sezonu 2018 jsem započal netradičně. Společně s kolegou jsem vyrazil na cílený lov candátů jiggováním na řeku Sávu. Tato řeka tvoří přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Bosnou. Zdejší populace candátů je původní, divoká a poměrně hojná, neboť řeka Sáva je velmi čistá a neregulovaná po délce celého svého toku. Bohužel nám nepřálo úplně počasí a tak záběry zdejších candátů byly drobné a nebylo jich mnoho. V průběhu celého lovu jsem musel být stále ve střehu koncentrovaný na lov. Přesto se mi podařilo ulovit na gumové rippery několik velmi slušných kusů. Největší můj uloven candát měřil 73 cm.
 
 
 
 


Rybářskou sezonu 2017 jsem zakončil několika výlety do svého domácího loviště. Při posledním vánočním lovu se mi podařilo na gumovou nástrahu vydráždit velkého okouna. Bohužel ryba se mi kousek od břehu vyháčkovala a získala tak svobodu.
 


V pozdním podzimu jsem si vyšel na lov na Jihlavku. Ryby však na mé nástrahy nereagovaly. Jediným úlovkem byl podseknutý cejn velký.
 


Prodloužený víkend uprostřed listopadu jsem využil k lovu dravců na domácím revíru.
Díky znalostem místních poměrů se mi zadařilo ulovit slušné okouny a drobnější štiky.
 
 


V průběhu podzimu jsem prolovil i místa a revíry, na kterých běžně nelovím, ovšem bez výsledku.
 
 


Jeden den podzimní dovolené jsem hodlal věnovat řece Svaratce a místu, kam jsem se chystal již v loňském roce. Tento den byl bohatý na záběry. Bohužel jsem dokázal proměnit pouze jeden z nich, přičemž jedna střední ryba se vyháčkovala a ryba snů mi překousla návazec. Ztrátu této ryby jsem silně olitoval a oplakal.
 


V druhé polovině října jsem se začal intenzivně věnovat lovu štik. Lov jsem začal na svém domácím revíru. Výsledkem byla jedna drobnější ryba, která zabrala v čase, kdy zde dravci pravidelně loví.  
 


Rok 2017 se nese ve znamení záběrů bolena dravého. Ačkoliv se snažím lovit jiné dravce již podruhé mi v této sezoně zabral bolen. Druhou velmi slušnou rybu se mi podařilo ulovit v polovině října po jejím předchozím velmi razantním záběru za tmy.
 


Sezóna dravců pokračuje a proto jsem se rozhodl vydat se na řeku Svratku, do oblíbeného loviště mého otce. A tentokrát mi Sv. Petr přál a ze dvou záběru se mi nakonec podařilo jeden proměnit v podobě ulovené říční štiky.
 


Začátkem září jsem po delší době vyzkoušel noční lov candátů. Podařilo se mi přelstít onoho dravce s pověstnými psími zuby. 
 


I v pozdním létě se lov dravců příliš nedaří. Oblíbený revíŕ se zdá být prázdný. Zdejší rybářský tlak je obrovský a větších ryb zde zřejmě příliš nezbylo. Bude nutná změna revíru!


 V průběhu léta 2017 jsem se snažil lovit candáty, štiky a sumce, avšak snaha nebyla korunována řádným výsledkem. Úlovek v podobě malého canátka je slabou náplastí.
 
 


V druhé polovině července 2017 jsem se znovu vrátil na oblíbené loviště a vyzkoušel několikrát podvečerní vláčenou na dravce. Podařil se mi i úlovek většího bolena dravého.

Ryba o délce 72 cm je mým osobním rekordem a největším mým doposud uloveným exemplářem tohoto rybího druhu.
 
 



 Nejvýznamnější rybářskou akcí roku 2017 se stala výprava do středního Norska v první polovině června. Vyzbrojeni znalostmi z loňského roku a také naprosto rozdílnými nástrahami jsme očekávali záběry většího počtu větších ryb.
  
Cestu do našeho loviště jsme také volili jinak a plavbu přes Baltické moře strávili spánkem v pohodlné kajutě, který nás posílil a mohli tak lépe snást následnou dlouhou jízdu.

  
Ačkoliv ve střední Evropě přecházelo pomalu jaro v léto, ve vyšších polohách středního Norska se jaro teprve probouzelo.

  
Nedočkaví prvních záběrů jsme vyrazili ihned jak to bylo možné na moře.

  
Počasí v Norsku bylo poměrně proměnlivé a ryby braly v některých dnech více a v některých méně. Velmi nás potěšilo, že jsme si našli jednu velmi zajímavou podvodní lavici, na které jsme nachytali řadu pěkných ryb. Do tohoto místa jsme se při každé vhodné příležitosti vraceli.

  
Naopak místa z loňského roku byla rybářsky méně zajímavá, záběry zde byly zřídkavé a ryby menší.

  
Díky protislužbě, kterou jsem poskytl cestovní kanceláři jsme se tentokrát mohli vydat na kutru dále na moře, kde se mi podařil nevšední úlovek v podobě pobřežního žraloka máčky skvrnité (Scyliorhinus canicula).

  
Hlavními lovenými rybími druhy byla treska obecná a treska polack.

  
V případě tresky polack jsem posunul svůj osobní rekord na hranici délky 97 cm.

  

  
Mořský rybolov ve fjordu je nezapomenutelnou záležitostí také diky neskutečně krásným scenériím.

  
Jelikož na moři vál i nepříznivý nárazový vítr, který znemožnil na dva dny rybolov, vydali jsme se na vnitrozemské horské jezero, kde žije divoká populace pstruha potočního.
  
Několik zdejších potočáků se nám podařilo vyvláčet, ale nebyli to žádné trofejní ryby. Až příliš pozděj jsme se dozvěděli kam na ně jít a co na ně stražit, aby brali i větší kusy. Mnohé je o zkušenostech a znalosti revíru.


V průběhu jarních vycházek 2017 se mi podařilo chytit několik línů obecných (Tinca tinca) okolo 35 cm. Tento druh ryby mám velmi rád a obdivuji jej pro jeho ladný zjev. Ačkoliv se ve všech případech jednalo o mírové, dobře živené a zdravé ryby, všechny jsem je poctivě vrátil vodě. Kdysi v dětství jsem se setkal s nádherným exemplářem lína 60 cm a tajně doufám, že mnou vrácené ryby neseřerou sumci či kormoráni a setkám se s některým z nich znovu, až bude měřit alespoň půl metru.
 


Lov na rousnice pokračoval i v druhé polovině května a nepříliš hluboké místo lesnaté zátoky lákalo ryby.
 
Nakonec se podařilo ulovit i dalšího úhoře říčního.
 
Lov úhořů jsem tak pro rok 2017 zakončil, neboť tuto rybu považuji za zvláštní a v současné době již vzácnou. Myslím, že každý správný rybář by měl znát svoji míru a nechat něco i na další roky či ostatní kolegy.


Počasí se v druhé polovině května rybářsky zlepšilo a bouřky z dusna v kombinaci s květem ovocných stromů věštily ten pravý úhořový čas. Proto jsem vyrazil na jejich lov za soumraku znovu. Lov za soumraku má svoje neopakovatelné kouzlo obzvláště, když je doprovázen scenerií spojení vody, lesa a luk.
  
Štěstí se na mne nakonec po několika vycházkách usmálo v podobě slušného exempláře. Ačkoliv to nebyl onen úhoř silný "jako pivní sklinka", jakého chytil můj otec v dobách mého dětství na Brněnské přehradě, přesto mne tento vzácný úlovek potěšil.
 


Další moje vycházka byla průzkumná a nakonec jsem si k lovu vybral odlehlejší místo v jedné ze zátok v horním úseku přehrady. Zátoka je plytší a navíc do ni ústí vlastní přítok, který přináší rybám i živiny. Lov na rousnice tak přinesl první úlovky v podobě lína, okouna a prvního menšího úhoře.
 
 

Proto jsem čekal dlouho do noci s nadějí, že příjde i větší exemplář. Prudký noční záběr nakonec způsobil kapr lysec o délce 50 cm.


Na začátku května 2017 jsme zkoušeli lov úhoře říčního na rousnice na hlubší přehradní vodě. Lov nebyl korunován úspěchem, ovšem alespoň náš patron, Sv. Petr, od nás obdržel první letošní lok.
 


Protože jsme si chtěli zalovit bílou rybu, vyrazili jsme i na stojatou vodu nedalekého rybníka. Zde se nám podařilo přilákat a ulovit metodou feeder mnoho cejnů velkých a plotic obecných. Nástraha masný červ a rohlík. Navnaděná bílá ryba byla však v průběhu lovu několikrát vyrušena útočící štikou slušné velikosti a je třeba na ni po zahájené na dravce také vyrazit. 
 


Sezonu 2017 na svazových vodách jsem zahájil již v březnu na dolním toku řeky Svratky lovem na plavanou v proudné vodě u břehu. Bohužel bílá ryba v kalné studené jarní vodě ještě nebyla anebo nebrala. Vyzkoušeli jsme plejádu nástrah a nakonec pouze žížalka přelstila malého okouna.
 



Díky letošní velmi mrazivé zimě jsem pochopil, že lov na dírkách nabízí atraktivní možnost, jak přežít zimu a období bez možnosti lovu na svazových vodách. Lov na dírkách má svoje jedinečné kouzlo a specifickou atmosféru nesrovnatelnou s jinými druhy rybolovu.


Poslední zimní lov na dírkách jsme zakončili tam, kde jsme jej započali. Především díky tomu, že okolí zdejšího revíru je čistě přírodní a baštýř na hrázi je schopen navíc poskytnout pro zájemce i malé občerstvení, je nálda při lovu ještě povýšena.
 
Ryby se mi nakonec podařilo ulovit až blíže vtoku, kde se zdržovaly ve více okysličené vodě, a reagovaly jak na plavanou na nastražený sýr, tak na vláčenou se speciální nymphou.
 


Na doporučení jsme se vydali na revír jižně nedaleko Brna. Přivítal nás zdejší velký rybník na kterém se ten den nakonec sešlo velké množství rybářů. Ryby nám brali pouze na tavený sýr a jak umělé nástrahy, tak těsta nechávaly bez povšimnutí. Kvalita a kondice zdejších ryb nás však velice zklamala. Přesto jsme si dopoledne velmi užili.
 


Jelikož jsme stále "nepokřtili" naši dírkařskou výbavu žádným úlovkem, rozhodli jsme se s několika přáteli vyrazit na dírky znovu. Našim cílem byl soukromý revír Zukalův mlýn. Začátek lovu dával tušit, že i tentokrát nás bude doprovázet neúspěch. Na prvních dvou dírkách bez jediného záběru. Až na třetí dírce se podařilo nalézt zdejší ryby a reputaci si zlepšit úlovky v podobě několika sivenů.
 
 


Rybářskou sezonu 2017 jsem zahájil netradičně lovem na dírkách. Tuhé a dlouhotrvající mrazy vytvořily v průběhu zimy silný led a tudíž i podmínky pro tuto rybářskou disciplínu. Mrazivé ale slunečné počasí nás vylákalo uprostřed ledna na soukromý revír do Příbrami. Zde jsme strávili krásné dopoledne bez jediného záběru.
 
 


13.11.2016 - dnes mne Svatý Petr obdařil svoji přízní a daroval mi dobrý úlovek v podobě štiky obecné (Esox lucius) o délce 70 cm. Tato štika přišla po mnoha neúspěšných lovech, které mne provázely v průběhu celého podzimu, kdy jsem záběr vodních dravců nedokázal proměnit, či mi štika ukousla návazec i s nástrahou, nebo se vyháčkovala. Zatímco mně se nedařilo vůbec a byl bez úlovků, kolegovi se však dařilo na každé vycházce lovit menší ryby a proto jsem za tuto odměnu velmi rád.

   
 


12.11.2016 - Dnes se mi podařilo, po mnoha nezdarech,  zaseknout při nádherném záběru slušnou štiku v odlehlé zátoce Brněnské přehrady. Štika o svůj život urputně bojovala ale podařilo se mi ji unavit a přitáhnout ke břehu. Zde však nabrala poslední zbytek sil, několikrát se otočila a nakonec si vykroutila háček z tlamy a tím se osvobodila. Moje zklamání bylo převeliké, neboť ryba byla na dosah a nakrátko jsem ji pohlédl do očí. Tuto nespravedlnost a nepřízeň osudu jsem nedokázal "rozdýchat" a musel jsem si po 30-ti letech zapálit na uklidnění cigaretu, kterou mi poskytl jako útěchu kamarád lovicí opodál.


 


10.11.2016 - jelikož se již nějakou dobu při vláčení a jiných druzích lovu moc nedařilo, rozhodli jsme se s přáteli navštívit soukromý pstruhový revír. Počasí nám nepřálo, pstruzi dopoledne nebrali a i poté brali jen velmi náladově, ale i tak jsme několik kousků ulovili.

 
 


16.9.2016 - V průběhu nočního lovu se mi podařilo ulovit konzumního candáta obecného (Stizostedion lucioperca) a malého sumce (Silurus glanis).

 

 


S postupujícím měsícem září začíná i ta pravá sezóna lovu dravých ryb. Jelikož je dno mého oblíbeného loviště (Křetínka) velmi bohaté na pařezy původních porostů a také velké kameny, není zde rybolov vláčením umělých nástrah jednoduchým lovem. Jednou z možných metod vedení gumových nástrah se zde jeví metoda "drop shot".  Touto lze přelstít i slušné okouny říční (Perca fluviatilis).


 


7.8.2016 - Noční čekaná na dravce v místě, kam mne to již několikrát lákalo zajít lovit, se vyplatila, neboť se podařil úlovek úhoře říčního (Anguilla anguilla).


Zahájená na dravce je v plném proudu, avšak výsledky nočních rybolovů jsou slabé. Úlovky v podobě několika candátů lehce kolem míry a jedné menší štiky. Většina rybářských kolegů se však shoduje na tom, že candáti na Křetínce nejdou a jejich záběry jsou toho roku velmi nevýrazné.


V červenci 2016 se mi podařil na Křetínce při soumračné vláčené ulovit pěkný exemplář okouna říčního (Perca fluviatilis).

 

 


Koncem května a začátkem června 2016 jsem několikrát navštívil revír, kde jsem lovil ryby naposledy před šestnácti lety. Jedná se o jihomoravskou říčku, na které hospodaří základní organizace, v níž jsem členem. V roce 2000 jsem zde ulovil svého největšího pstruha potočního (Salmo trutta) o délce 40 cm. Pstruhy potoční bylo možné ulovit i tentokrát, ovšem největší z nich měl 28 cm. Stav a průtočnost vody v korytě se mi jeví výrazně nižší než před léty.

 
 

Říčka je také zvláštní tím, že zde žije velmi hojná populace zavlečeného severoamerického raka signálního (Pacifastacus leniusculus), který je přenašečem račího moru a proto nebezpečný pro naše druhy raků. Rak signální je na račí mor imuní.


 


Díky několika okolnostem jsem mohl v květnu 2016 uskutečnit svoji první rybářskou výpravu do Norska. Našim cílem byl fjord Gjerdavika ve středním Norsku nedaleko města Trondheim. 2700 km daleká cesta na sever trvala, i s plavbou trajektem přes Balt, téměř 2 dny. Příroda v Norsku je úchvatná a zcela běžné je zde spatřit zvěř vysokou i losa, do kterého jsme téměř nabourali autem, když nám skočil přes cestu.
 

 

 
První den nebyl můj úlovek nikterak hojný, zato se mi podařilo ulovit rybu, která již pozdeji nezabrala, mník mořský (Molva molva).
Také druhý den nebyl náš úlovek nijak oslňující, ale podařilo se nám ulovit několik makrel obecných (Scomber scombrus), které jsou zde v tuto jarní dobu spíče vzácností.
 
Další dny se naše úlovky zlepšily, hlavně díky kamarádově výmluvnosti a pomoci výborných lidí a špičkových rybářú z Hranic na Moravě, se kterými jsme se spřátelili. Naši noví přátelé nám poskytli nejen cenné rady ale také výbavu, se kterou jsme pak s úspěchem lovili.
 
Podařilo se mi ulovit několik slušných ryb, z nichž největší byla treska obecná dlouhá 80 cm.
Mezi naše nejčastější úlovky patřila treska obecná (Gadus morhua) a treska polack (Pollachius pollachius). Mezi vzácnější úlovky patřil také pyskoun skvrnitý (Labrus belgyrta), jehož několik exemplářů se nám podařilo ulovit.
 

 
Naše první cesta do Norska se zapsala hluboko do našich srdcí. Byla plná krásné přírody, nevšedních zážitků a také nám poskytla možnost se trochu seznámit se zákonitostmi lovu v norských fjordech.
 



S pokračujícím jarem jsme se společně s rybářským kolegou rozhodli "zavláčet" na soukromém revíru nedaleko Brna. Vyskytovalo se zde několik jedinců pstruha duhového ve zlaté formě. Ačkoliv jsme je díky jejich nápadnému zbarvení i spatřili, nepodařilo se nám je našimi nástrahami přelstít. Ale několik kusů pstruhů duhových se nám nakonec podařilo ulovit.
 


 

Na jaře se mi zastesklo po metodě feeder a proto jsem na Velikonoce navštívil oblíbený rybník. Vzhledem ke studenému jaru, brala zde bílá ryba jen velmi opatrně.
 
Cejn velký (Abramis brama)                             Plotice obecná (Rutilius rutilius)

 


Rybářskou sezonu 2016 jsem započal již v březnu na mlýnském náhonu nedaleko řeky Jihlavy u Ivaně, kde jsem kdysi prožil několik rybářských zážitků. Tuto vodu jsem chtěl nejen představit rybářskému kolegovi, ale zároveň na tomto místě zavzpomínat na mládí a zážitky spojené s otcem a jeho rybářskými přáteli. Mlýnský náhon nezklamal nyní stejně jako tehdy. Lov na plavanou. Ryby braly sice drobné ale různé druhy.
 
Kapr obecný šupináč (Cyprinus carpio)           Kapr obecný lysec (Cyprinus carpio)

 
 Perlín ostrobřichý (Scardinius erythropht.)    Plotice obecná (Rutilius rutilius)

 
Ouklej obecná (Alburnus alburnus)                 Karas obecný (Carassius carassius)

 


8.12.2015 - Dnes jsem důstojně zakončil rybářskou sezonu 2015. Podařilo se mi na soukromém revíru zdolat dva velmi slušné pstruhy duhové o délce 43 cm a 41 cm. Způsob lovu vláčená a nástraha malý wobler rapala.  

 


5.12.2015 - Vyrazil jsem do malé zátoky na přehradu Křetínka, kde se mi před nedávnem na vláčené vyháčkovala slušná štika a později i velký okoun. Bohužel ani tentokrát jsem nebyl úspěšný. Na položenou na mrtvou rybku zabral candát. Rybu jsem sice chvíli potáhl a podle ohnuté udice šlo o velký kus, nebyla však zřejmě vůbec zaháčkována. Na plavanou se živou rybkou se štika připlula podívat, ale něco ji zradilo a o nastraženou rybku se jen silně otřela a zmizela v hloubce. Tak snad příští rok.  


 


11.11.2015 - vyrazil jsem na Vysočinu na soukromý pstruhový revír. Z rána jsme lovili vláčenou a zkoušeli různé woblery, později jsme přešli na lehkou plavanou. Ryby byly ve výborné kondici, bojovné a ostražité. I přes nepřízeň počasí se nám každému podařilo ulovit několik pstruhů duhových (Salmo gairdnery) a sivenů amerických (Salvelinus fontinalis). Pěkný zážitek z lovu.

 

 

 

 


7.11.2015 - Zaučování mladé generace do rybolovu - Křetínka 

 

 


28.10.2015 - ranní lov dravců na Křetínce formou vláčené. Jedna štika se vyháčkovala i jeden okoun se vyháčkoval a další byl před záběrem zrazen. Výsledkem lovu byl jeden okoun říční.  


18.6.2015 - Rybářskou sezonu 2015 jsem zahájil 16.6.2015 na Křetínce zahájenou na dravce. Při vláčené se mi podařilo zaseknout jedinou štiku, která se při zdolávání nakonec vyháčkovala. Několik dalších štik reagujících na nabízené woblery bylo zrazeno v čisté vodě při břehu.
Následující den jsem zkusil feeder a lov bílých ryb. I při nepříznivé změně počasí se mi podařil pěkný úlovek cejna o délce 48 cm.


16.6 a 19.6. jsem zahájil letošní lov dravých ryb v revíru Křetínka. Bohužel mých nástrah si povšimly pouze malé ryby. Snad bude rybolov v pozdějších měsících podstatně úspěšnější. 

 


10.5.2014 jsem poprvé v této rybářské sezoně vyrazil k vodě do revíru Křetínka. Voda v nádrži je však na tuto roční dobu značně "zapadená" a k tomu se ještě změnilo počasí rybářsky k horšímu. Po třech hodinách lovu naprosto bez záběru.
 


27.12.jsem zakončil rybářskou sezonu 2013. Ačkoliv se již dravci stáhli z mělčin na hloubku, podařilo se mi přesto ulovit několik okounů říčních (Perca fluviatilis). Všechny ryby byly vráceny vodě.


23.11.2013 mi Svatý Petr dopřál bohatý úlovek dravých ryb z nádherné zátoky na Křetínce.


2.11.2013 mi Svatý Petr dopřál na přehradě Křetínka krásný úlovek téměř 40 cm dlouhého okouna říčního (Perca fluviatilis). Okouna této velikosti jsem neulovil dlouhé roky, naposledy v dětství.


Na Letovický rybník jsem se vrátil i v létě 2013. Ulovil jsem několik cejnů velkých a dva kapry obecné (všechny ryby vráceny vodě).

 


Začátek rybářské sezony 2013 se vydařil. 9.5.2013 - první krátká vycházka na Letovický rybník (revíru Svitava 5A) přinesla několik úlovků. Ulovil jsem 9 cejnů (Abramis brama), 1 kapra (Cyprinus carpio) a 2 líny (Tinca tinca). Jako nástrahu jsem použil masné červy. Vnazeno bylo hotovou směsí firmy Boland. Rybolovnou techniku jsem zvolil Feeder.

 


V současné době lovím převážně na přehradě Křetínka, která mne láká nejen svojí rybí osádkou, ale také svým klidem, nádherným okolím a přírodou. Občas lovím na Letovickém rybníku, a výjimečně si vyrazím zachytat pstruhy na některý soukromý revír. Používám hlavně metody feeder, položená a vláčená. Také jsem se úplně nevzdal nočního rybolovu sumců na bójku.

Štika obecná (Esox lucius) - ulovena 1.12.2012 na přehradě Křetínka.


 
 
Pstruzi duhoví (Oncorhynchus mykiss) uloveni na soukromém revíru Zukalův mlýn.


 
 
Sumci (Silurus glanis) uloveni v letech 2002 a 2003 na Mušově (údolní nádrž Nové Mlýny, revír Dyje 7). 


V dalších letech jsem rybařil již převážně sám. Jednak jsme přestali z různých důvodů navštěvovat některé revíry, ve kterých jsme aktivně lovili dříve, a jednak se naše rybářské zájmy trochu rozešly. Otec se věnoval dál hlavně lovu kaprů na položenou, případně i na plavanou v revírech v okolí Cvrčovic a Pohořelic, kde postavil víkendovou chatu, zatímco já přešel od klasické položené k feedru a také k lovu dravých ryb na vláčku. I když jsme si spolu slíbili, že na nějakou pořádnou rybařinu ještě vyrazíme, nikdy k tomu již nedošlo.
 
Lín obecný (Tinca tinca) uloven na soukromém revíru Černá Hora.


Naší bezesporu nejvýjimečnější akcí, byla 14-ti denní rybářská expedice do biosférické rezervace Delta Dunaje v Rumunsku koncem léta roku 1999. Příroda v deltě Dunaje je úchvatná a nezapomenutelná nejen nesmírným bohatstvím ryb, obojživelníků a plazů, ptáků ale také hojností různého hmyzu. Na tomto místě jme pozorovali pelikány, snad všechny druhy volavek, orla mořského, madelíka hajního, vlhu pestrou, dudka chocholatého, orlovce říčního, orla mořského, tisíce žab včetně rosniček, želvu bahenní, krtonožky a mnoho dalších dnes již vzácných druhů evropské fauny. 
 


V pozdějších letech jsem se spolu s otcem účastnil i mnoha rybářských závodů a klání v lovu kaprů, z nichž stojí za zmínku závody v Pohořelicích Na kole, v Malešovicích nebo 24 hodinové závody v Poličce. Nezapomenutelné jsou nejen všechny ty rybářské výlety, ale hlavně prázdniny a dovolené spojené s rybolovem.
 
Cejn velký (Abramis brama) - oba exempláři délka přes 50 cm, uloveni na Mušově (údolní nádrž Nové Mlýny, revír Dyje 7).
 
      


Především díky svému otci jsem i já navštívil plno čarokrásných koutů a mohu vzpomínat na naše různá rybářská údobí, strávená výlety za rybami k Dyji, k jejím starým ramenům, Zámecké Dyji, Mahenovu jezeru, Novomlýnským nádržím, k Jihlavce, ke Svratce, k Bobravě, k Líšeňské říčce, k Brněnské přehradě, k různým rybníkům, kanálům a nádržím, odkud jsme se vraceli buď s úlovky, nebo bez nich, ale vždy se zážitky z přírody.
 
Kapr obecný (Cyprinus carpio) délka 80 cm, váha 13 kg, uloven 30.4.2000 na Zámecké Dyji.
 
Amur bílý (Ctenopharzngodon idellus)  délka 85 cm, uloven 30.9.2000 na Zámecké Dyji. 


K rybaření mne přivedl můj otec, který byl sám nesmírně vášnivým rybářem a obdivovatelem světa ryb. On sám se naučil chytat ryby někdy v šedesátých letech v Brně-Komárově na soutoku brněnské Ponávky a Svratky. V průběhu svého života se otec stal znalcem většiny jihomoravských řek, jezer a rybníků a co se rybařiny týká, toho opravdu velmi mnoho zažil. 


Rybaření a rybolov je vlastně mnou nejdéle praktikované hoby, kterému se stabilně věnuji od roku 1984, kdy jsem po asi roční návštěvě rybářského kroužku úspěšně složil zkoušky a následně obdržel rybářský lístek. Zprvu mne bavilo chytat drobnější druhy ryb, jako jsou plotice, perlíni, slunky, hořavky duhové, hrouzci apod., které jsem chytával celé dětství na splávek. Dodnes vzpomínám na všechny ty krásné dětské zážitky, které jsou spojeny s rybníčky na Veselce, v Jedovnicích, v Novém Dvoře, v Hrušovanech nad Jevišovkou pod nádražím i jinde.