Rok 2019

8.12. 2019 - na 3-denní mezinárodní výstavě ve slovenské Nitře vystavila Silva Tomanová králičí fenky. V pátek 6.12.2019 získala Kirsten Dunst von Sbaritz ocenění V1, CAC, res.CACIB ve třídě šampionů a její dcera Originelle Prinzess von Sbaritz ocenění V1, CAC ve třídě pracovní. V sobotu 7.12.2019 získala Kirsten Dunst von Sbaritz ocenění V1,CAC ve třídě šampionů. V neděli 8.12.2019 získala Kirsten Dunst von Sbaritz ocenění V1, CAC, res.CACIB ve třídě šampionů a její dcera Originelle Prinzess von Sbaritz ocenění V1, CAC, CACIB, BOB ve třídě pracovní.
  

Na mezinárodní výstavě velmi uspěla i Justinka Tomanová, která se společně s fenkou Kirsten Dunst von Sbaritz umístila v sobotu 7.12.2019 v juniorhandlingu na II. místě ze všech psů.
  


12.10. 2019 - jsem se účastnil mezinárodní výstavy psů v Českých Budějovicích. Svoji premiéru zde měla trpasličí fenka Steierische Rose von Sbaritz a uspěla ve třídě dorostu s výsledkem VN1. Králičí Originelle Prinzess von Sbaritz uspěla v mezitřídě s výsledkem V1, CAC, res.CACIB, byla na výstavě bonitována a stala se kandidátem chovu.

   


08.09. 2019 - jsem se  zúčastnil s králičí fenkou Originelle Prinzess von Sbaritz barvářkých zkoušek. Fenka uspěla v I. ceně a stala se mým 10-tým jezevčíkem vycvičeným a úspěšně předvedeným na barvářských zkouškách.


07.09. 2019 - se účastnila Justinka Tomanová juniorhandlingu na Národní výstavě Floracanis v Olomouci. Justince se podařilo s králičí fenkou Kirsten Dunst von Sbaritz neskutečně uspět a umístila se na 1 místě ze všech zúčastněných. Prokázala tak svoje umění a cit předvést svého pejska.


 01.09. 2019 - vystavila Silvav Tomanová králičí fenku Kirsten Dunst von Sbaritz na Krajské výstavě v Brně. Fenka získala hodnocení V1, Vítětez třídy, Krajský vítěz a v závěrečných soutěžích III. BOG.


24.08. 2019 - jsem se účastnil mezinárodní výstavy psů v Mladé Boleslavi "Interdog Bohemia 2019". Při této příležitosti se mi dostalo možnosti vystavit zde tři fenky z našich chovů, a to v každém rázu jednu.

Králičí fenka Originelle Prinzess von Sbaritz ve třídě mladých obdržela hodnocení V1, CAJC, BOJ, BOB a v závěrečných soutěžích V.BOG. Fenka svým výstavním výsledkem splnila podmínky pro titul Junior šampion CZ.
  

Standardní fenka Mona Lisa von Sbaritz ve třídě pracovní obdržela hodnocení V1, CAC, res.CACIB. Za tento výsledek jsem obzvláště rád, neboť se potvrdilo moje přesvědčení, že fenka by mohla mít lepší výstavní výsledky než doposud, kdyby měla lepší handling.
   

 Trpasličí fenka Walking on Sunshine Onyx Moravia v mezitřídě obdržela hodnocení V1, CAC, CACIB, BOS. Tohoto výsledku si také velice cením, neboť se podařilo uspět v těžké konkurenci kvalitních jedinců a zkušených vystavovatelů.
   


13.07. 2019 - účastnili jsme se Národní výstavy psů v Mladé Boleslavi. Králičí fenka Originelle Prinzess von Sbaritz ve třídě mladých obdržela hodnocení V1, CAJC, BOB a  trpasličí pes Tornado Minidogland získal v otevřené třídě hodnocení V2, res.CAC. Tornado na výstavě také úspěšně prošel bonitací a stal se kandidátem chovu.
  


22.06. 2019 - účastnili jsme se Mezinárodní výstavy psů Intercanis v Brně, králičí fenka Originelle Prinzess von Sbaritz ve třídě mladých obdržela hodnocení V2 a  trpasličí pes Tornado Minidogland získal v otevřené třídě hodnocení V1, CAC, res.CACIB.
  

Již v loňském roce jsme do našeho chovu importovali z Ruska červeného trpasličího psa, Minidogland Tornado. Pejsek je pro nás svým rodokmenem jedinečný, neboť je nepříbuzný na většinu populace jezevčíků malých rázů v České republice. Co se týče jeho exteriéru rád bych vyzvedl především jeho mechaniku pohybu. Pejsek je navíc náruživý a chuťový a vlastní jedinečnou vrozenou vlohu v podobě hlasitosti na stopě zvěře, což prokázal letos na jaře při složení zkoušky vloh v I. ceně se známkou 4 z hlasitosti na stopě.
  


25.05.2019 - na Oblastní výstavě v Kačině u Kutné Hory obdržela králičí fenka Originelle Prinzess von Sbaritz ve třídě mladých hodnocení V1, Vítěz třídy mladých.
 


05.05.2019 - štěňátka z vrhu S jsou již zadaná.


22.04.2019 - štěňátka z vrhu S jsou již 2 týdny stará a prozřela. Více fotografií viz záložka Vrh S


13.04.2019 - jsem vystavil králičí fenku Originelle Prinzess von Sbaritz na Mezinárodní výstavě v Českých Budějovicích. Fenka získala ve třídě mladých ocenění V1, CAJC a BOJ.


08.04.2019 - dnes přivedla na svět svůj první vrh trpasličí fenka Lili Marleen von Sbaritz. Tento vitální vrh sestává z 6-ti štěňat ve složení 5 fen a 1 pejska. Otcem vrhu je polský chovný pes Ch. Staier's Flipper, import z Ruska.
  


 07.04.2019 - červená štěňátka z vrhu Q a také z vrhu R již prozřela a dívají se hrdě n svět, více na samostatné záložce Vrh Q a Vrh R.
Všechna štěňátka z vrhů Q a R jsou již zamluvená.
  


 28.3.2019 - aktualizována fotogalerie vrhu Q, více na samostatné záložce Vrh Q.
 27.3.2019 - všechna štěňátka z vrhu P jsou již zamluvena.
 


21.3.2019  - dnes přivedla na svět svůj první vrh trpasličí fenka Ch. Champagne von Sbaritz. Vrh sestává ze 2 fenek a 2 pejsků, všechna stěňátka čistě červená. Otcem vrhu je polský chovný pes Ch. Staier's Flepper, import z Ruska.

 


 19.3.2019 - stále je k mání pejsek v barvě srsti červená žíhaná. Pejsek má předpoklady velmi nadějného exteriéru i výborných loveckých vloh.
  


18.3.2019 - králičí fenka Ch Kirsten Dunst von Sbaritz dnes přivedla na svět krásný jarní vrh sestávající ze 3 štěňátek ve složení 2 pejsků a 1 fenky. Všichni v červené barvě srsti. U všech štěňátek předpokládáme nadějný exteriér. Otcem vrhu je polský chovný pes Ch Eley Marmelad iz Kitez Grada.

 


18.3.2019 - nás odchovanec, standardní pes M-Brok von Sbaritz, se umístil za 2018 na III. místě v pracovním poháru KCHJ mezi standardními hladkosrstými jezevčíky. Tímto bych chtěl poděkovat Martině a Adamavi Janošťákovým za prezentaci pejska na zkouškách lovecké upotřebitelnosti.


 17.3.2019 - trpasličí červená fenka Lili Marleen von Sbaritz čeká v první polovině dubna svá první štěňátka.
Otcem vrhu je v Polsku chovný pejsek ruského původu Staier's Flipper. Stěňátka budou v barvě srsti červené.


6.3.2019 - štěňata z vrhu P se zdárně vyvíjí, více foto v záložce Vrh P. Nadějný červený žíhaný pejsek je stále k mání - pouze do výborných podmínek.

  


25.2.2019 - dnes byla potvrzena březost králičí fence Kirsten Dunst von Sbaritz, a také březost její spolubydlící, trpasličí fence Champagne von Sbaritz. Obě fenky čekají shodně 3 až 4 štěňata. 

  

V případě fenky Champagne jsem z její březosti velmi potěšen, neboť fenka čeká teprve svá první štěňata. Především díky neprofesionalitě a zpackanému krytí (ze strany krycího psa) v loňském roce fenka nezabřezla a musela si počkat na další hárání, což v jejím případě znamenalo zbytečnou ztrátu celého roku.
Tímto se mi opět potvrdila teorie, že fena s delší pauzou mezi háráním nemá problém se zabřeznutím. Naopak, delší pauza mezi háráním je lepší, neboť se organismus feny tolik nezatěžuje hormonálními výkyvy.    
18.2.2019 - se trpasličí fence CH Clementine von Sbaritz narodil nový vrh 5-ti štěňat. Více informací o vrhu v samostatné záložce Vrh P.


3.2.2019 - na Mezinárodní výstavě psů DUO CACIB v Brně byla vystavena naše nejmladěí fenka, králičí Originelle Prinzess von Sbaritz. Fenka získala ve třídě dorostu ocenění VN1.   


20.1.2019 - byla potvrzena březost trpasličí fence Clementine von Sbaritz. Nový vrh trpasličích jezevčíků očekáváme koncem měsíce února.


 


12.1.2019 - Dnes bylo vystaveno několik našich odchovanců na Hanácké národní výstavě psů, pořádané v Brně. Naši odchovanci zde velmi uspěli. Trpasličí fenka Champagne von Sbaritz získala ve třídě vítězů ocenění V1, CAC. Králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz obdržela ve třídě vítězů hodnocení V1, CAC, Národní vítěz a BOB. Tato fenka také splnila poslední podmínku pro získání titulu Český Šampion.


Na výstavě měla také výstavní premiéru naše nová králičí fenka, Originelle Prinzess von Sbaritz, která posílí v budoucnu náš chov. Jedná se o dceru králičí fenky Ch. Kirsten Dunst von Sbaritz a králičího pejska Ch. Eley Marmelad iz Kitez Grada.  Originelle Prinzess je již pravnučkou zakladatelky této mé chovné linie.

 


Rok 2018

V dne 19.12.2018 se narodil naší standardní fence Beauty vrh 4 štěňat (pejsci) 1× v barvě čevená, 3× v barvě červená žíhaná. Více informací v záložce Štěňata.
 
  
 V dne 1.12.2018 jsem přijal pozvání kamaráda Jirky Beránka, majitele CHS z Habrového revíru, a účastnil se společně s ním naháňky na zvěř černou a vysokou, pořádanou v Nižboru v oblasti Křivoklátska. Měl jsem možnost přímo v lečích posoudit práci pejsku, především také fenky Isabela von Sbaritz. Naháňka byla vydařená, neboť bylo plno zvěře v lečích (včetně dobrých jelenů) a nakonec i dost zvěře na výřadu.
V současné době je již velmi málo hladkosrstých jezevčíků malých rázů používaných při aktivním lovu. Složené zkoušky totiž z jezevčíka pracovního psa nečiní, neboť to až praktikovaný lov zvěře.  Několik jedinců však stále je.

  
 


 

V polovině prosince očekáváme nový vrh standardních jezevčíků. Vrh bude tentokrát realizován v chovatelské stanici mé ženy, Onyx Moravia. Matkou vrhu bude naše fenka Beauty. Za otce vrhu jsme vybrali německého chovného psa Talismann vom Rehsprung. Jedná se o psa používaného v lovecké praxi. Pes má má v Německu slouženou Zkoušku reakce na výstřel (Schußfestigkeit - Sfk.), Všestrannou zkoušku s hlasitostí na stopě 4 (Vielseitigkeitprüfung - VP), Zkoušku vodní práce (Wassertest - WT), Zkoušku norování v umělé noře na lišku (BhFK/95) a Zkoušku norování na lišku v přírodní noře (BhN(F)). Pes má také líbivý exteriér a je Junioršampion Nemecka, Šampion Německa, WUT šampion a Pracovní vítěz 2016.


 Ve dnech 29.9. a 30.9.2018 byly vystavena trpasličí fenka Champagne von Sbaritz a králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz na mezinárodní výstavě psů v rumunském Aradu. Obě fenky uspěly a získaly titul Šampion Rumunska. Fenka Kirsten Dunst získala navíc 2× ocenění CACIB. Tímto gratuluji a děkuji Silvě Tomanové za prezentaci obou fen.


 Trpasličí fenka Isabela von Sbaritz, vnučka mé pracovní fenky C.I.B. Dragonlady Wassa Duo, prokázala své výborné pracovní vlohy. Isabela se svým majitelem a vůdcem, panem Jiřím Beránkem, složila ZV (I.c.), ZVVZ (I.c.), ZN (84b.), BZ (I.c.), LZ (I.c.), BZH (I.c.) a především také velmi složité HZ (II.c.) s prokázanou výbornou hlasitostí na stopě zvěře. Isabela působí jako chovná fenka v Chovatelské stanici z Habrového revíru. 


 


 

25.9.2018 - trpasličí fenka Lili Marleen von Sbaritz se stala novou chovnou fenou a v budoucnu posílí náš chov.


 09.9.2018 - dnes jsem předvedl na Barvářských zkouškách ve Švábenicích trpasličí fenku Lili Marleen von Sbaritz. Fenka uspěla v I. ceně se známkou 4 na barvě.


09.9.2018 - dnes byla vystavena na Krajské výstavě v Brně trpasličí fenka Champagne von Sbaritz a obdržela hodnocení V1, Vítěz třídy a Krajský vítěz. Fenka se svoji mladou vůdkyní Tinkou Tomanovou zabodovali v Juniorhandlingu, neboť se umístili na krásném 2. místě ze všech psů.
  


18.8.2018 - dnes jsme se s naší standardní fenkou Beauty účastnili mezinárodní výstavy psů DUODANUBE. Naše fenka zde byla vystavena ve třídě pracovní a stala se ten den nejlepší fenou v plemeni protože získala hodnocení V1, CAC, CACIB, BOS. Této výstavy jsme se účastnili s ohledem na posuzování zahraničního rozhodčího u něhož jsme nepředpokládali žádné osobní vazby na chovatele jezvčíků v ČR a okolních státech a naopak předpokládali jeho osobní nezaujatost v posuzování jezevčíků.
  


5.8.2018 - dnes byly na Klubové výstavě v Jaroměřicích vystaveny trpasličí fenky z mého chovu. Lili Marleen von Sbaritz získala v mezitřídě hodnocení V3 a Champagne von Sbaritz v pracovní třídě hodnocení V3. Fenka Lili Marleen také uspěšně prošla bonitací a stala se kandidátem chovu.
 


3.8.2018 - dnes brzy ráno mi dopřál Svatý Hubert ulovit srnce. Lov probíhal dramaticky uprostřed probíhající srnčí říje šoulačkou.
 


3.8.2018 - štěňátka z vrhu O již dávno prozřela a mají se čile k světu. Aktualizovaná fotogalerie viz "Vrh O".


31.7.2018 - aktualizovaná fotogalerie štěňátek z vrhu O, viz Vrh O.


8.7.2018 - dnes se králičí fence Kirsten Dunst von Sbaritz narodil první vrh tří zdravých štňátek v červené barvě srsti.
O vrhu více na samostatné záložce "Vrh O".
  


8.7.2018 - standardní fenka Mona Lisa von Sbaritz složila ZN (78b.). Gratuluji její paničce a vůdkyni Bohunce Křížkové.
  


6.7.2018 - standardní fenka Mona Lisa von Sbaritz složila BZ v I. ceně. Gratuluji její paničce Bohunce Křížkové.


2.7.2018 - králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz v 54. dni své první březosti.


23.6.2018 - první úspěchy na pracovním poli začínají prožívat i standardní odchovy z vrhu M.


Červený standardní pes, M-Brock von Sbaritz složil se svým vůdcem Adamem na jaře již ZV v II. ceně (hlasitost 3) a nyní ZVVZ v I. ceně.
 

Také Mona Lisa von Sbaritz započala, se svojí paničkou Bohunkou, výcvik norování.


23.6.2018 - se Silvie Tomanová účastnila s fenkou Champagne von Sbaritz Mezinárodní výstavy Intercanis v Brně. Champagne obdržela hodnocení V1, CAC, res.CACIB.

 


16.6.2018 - jsem se s trpasličí červenou fenkou Lili Marleen von Sbaritz účastnil Oblastní výstavy v Náměšti na Hané. Silvie Tomanová zde vystavila fenku Champagne von Sbaritz. Lili Marleen obdržela hodnocení V1, Vítěz třídy, Oblastní vítěz a fenka Champagne obdržela hodnocení V1, Vítěz třídy.
 

Neskutečného úspěchu zde zaznamenala Tinka Tomanová v Juniorhandlingu. Tinka se umístila s fenkou Chgampagne na II. místě ze všech psů!
 


9.6.2018 - byla potvrzena fence Kirsten Dunst von Sbaritz březost. Těšíme se na štěňátka králičích jezevčíků v červené barvě srsti. 

 


8.6.2018 - se Sivie Tomanová účastnila s trpasličí fenkou Champagne von Sbaritz mezinárodní výstavy v Nitře. Champagne obdržela hodnocení V1, CAC, res. CACIB.
 


16.5.2018 - po zralé úvaze jsem se rozhodl prodat mladou standardní fenku Merci von Sbaritz do Finska. Nová panička je sama chovatelkou a myslivkyní a a po fence Merci velmi toužila.


Věřím, že Merci bude velmi šťastná a prožije ve Finsku dlouhý a plodný život.


09.5.2018 - Červená králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz byla nakryta králičím červeným pejskem v sousedním Polsku.
Bude-li krytí úspěšné, budeme se těšit v první polovině července na vrh červených králičích jezevčíků.
 


 30.4.2018 - Účastnili jsme se s fenkami jarního svodu mladých loveckých psů v Černé Hoře. Také standardní fenka Merci von Sbaritz byla úspěšně svedena a posouzena jako bez vad.


26.3.2018 - červená trpasličí fenka Clementine von Sbaritz se svojí dcerou Lili Marleen von Sbaritz působí ve své rodině jako pečlivé chůvy a hlídačky.


25.3.2018 - černopálená Noir Frances von Sbaritz vyrostla v králičí fenku, která dělá radost svým majitelům.
  


20.2.2018 - červená fenka z vrhu N, Nancy von Sbaritz vyrostla v nadějnou králičí fenku s kompletním chrupem. Fenka dělá radost svému majiteli.
 


20.2.2018 - aktualizace sekce Rybářství.


23.1.2018 - využil jsem nabídku lovit bažanta královského (Syrmaticus reevesii) ve volné honitbě. Lov těchto nápadných ale opatrných ptáků nebyl úplně jednoduchý, jak se zdál. Nakonec se mi však podařilo ulovit i raritního křížence bažanta královského a bažanta obecného.
  

  


13.1.2018 - se zúčastnila Silvie Tomanová s odchovankyněmi Hanácké národní výstavy psů. Kirsten Dunst von Sbaritz obdržela v králičím rázu a ve třídě pracovní hodnocení V1. Tato fenka zde byla také úspěšně bonitována, získala bonitační kód 0a/06/5-HLK a stala se kandidátem chovu. Fenka Champagne von Sbaritz obdržela v trpasličím rázu a ve třídě pracovní hodnocení V1, CAC. 
V oblasti juniorhandlingu uspěla šikovná Justýnka Tomanová se ziskem plných 60 bodů.
 


Všem našim přátelům, kamarádům, příznivcům a majitelům našich odchovů přeji veselé Vánoce, hodně zdraví a štěstí a úspěchu v nadcházejícím roce 2018.
  


Rok 2017

19.11.2017 - aktualizace sekce "Rybářství".08.10.2017  - aktualizace sekce "Rybářství". 


07.10.2017  - v průběhu roku jsem pomáhal připravovat drobnou králičí fenku Kirsten Dunst von Sbaritz na barvářské zkoušky. Její vůdkyně, Silvie Tomanová, stejně jako v loňském roce i letos vsadila na moje rady a výcvikové metody.


Kisten a Silvie se účastnili barvářských zkoušek, pořádaných ve Štokách, a uspěli zde v I. ceně a obsadili celkově 2 místo z celkem 9-ti účastníků. Fenka tak prokázala, že i za proměnlivého a chladného počasí  umí králičí hladkosrstý jezevčík pracovat dobře a uspět.
  


22.9.2017  - králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz uspěla společně se svojí vůdkyní Silvií Tomanovou na Moravsko-slezské národní výstavě v Brně a získali ocenění V1, CAJC, BOJ, BOB. Kirsten tak splnila poslední podmínku pro udělení titulu Juniorchampion ČR.
 


3.9.2017  - v neděli jsem se účastnil prvního společného lovu letošní lovecké sezony, naháňky na černou zvěř.
 


3.9.2017  - jsem obdržel fotografie černopálené fenky Noir Frances von Sbaritz, která dělá radost ve své nové rodině. 


 1.9.2017  - jsem obdržel několik fotografií pejska Nostradamus von Sbaritz v nové rodině. 
 
 


28.8.2017  - uspěla na Krajské výstavě v Brně Silvie Tomanová s našimi odchovanci. Trpasličí fenka Chanel von Sbaritz získala ocenění V1 a Krajský vítěz a II. BOG a králiší Kirsten Dunst von Sbaritz získala V1, Vítěz třídy mladých a II. místo mězi všemi mladými psy výstavy. Bodovala také Tinka Tomanová v juniorhandlingu.
 
 


27.8.2017  - náš odchovanec, fenka Merci von Sbaritz (2,5 měsíce) se zatím zdárně vyvíjí a začíná již "ochutnávat" les. Merci je prvním standardním jezevčíkem v žíhané barvě srsti, narozeným v ČR, zapsaným v Plemenné knize ČR. Její matka Beauty je prvním standardním jezevčíkem v žíhané barvě srsti, zapsaným v Plemenné knize ČR a uchovněným v ČR. Ačkoliv je toto zbarvení velmi staré a původní a sahá až ke společným předkům jezevčíků a barvářů, u nás je novinkou a jsme v ČR prvními chovateli, kteří nastartovali chov standardních jezevčíků "v barvě srsti hannoverského barváře".
 
 
 


21.8.2017  - před rokem se narodila štěňátka z vrhu K. Obdržel jsem několik fotografií členů tohoto vrhu, pejsek Karl von Sbaritz a fenka Karen Blixen von Sbaritz.
 


18.8.2017 - aktualizace sekce Rybářství.
 


10.8.2017  - v průběhu letošní srnčí říje se mi podařilo ulovit lovného srnce III. věkové třídy.
 


10.8.2017 - aktualizace fotogalerie Vrh N.
 1.8.2017 - aktualizace fotogalerie Vrh M.


1.8.2017 - mladá trpasličí fenka Lili Marleen von Sbaritz roste pomalu do krásy, stejně jako její malá lidská přítelkyně.
  
    


1.8.2017 - na Krajské výstavě v Brně-Žebětíně velice uspěla se svojí pečlivou majitelkou Silvií naše odchovankyně Champagne von Sbaritz a byla zde hodnocena jako V1, KV a II BOG.


Na stejné výstavě v Brně-Žebětíně uspěla i králičí mladice Kirsten Dunst von Sbaritz a byla zde hodnocena známkami V1, KVM.
 
 


31.7.2017 - obdržel jsem nádhernou fotografii našeho odchovance, pejska Chartres von Sbaritz, který je v majetku mého přítele, velkého  polovníka a zoologa, Martina Štefánika.  Chartres si žije svůj spokojený život loveckého psa.


15.7.2017 - miniaturní i standardní štěňátka z obou vrhů jsou opět o týden starší. Aktuální fotodokumentace viz v samostatné záložce Vrh N a také Vrh M.


7.7.2017 - štěňátka z vrhu M mají 4 týdny, vice fotografií na samostatné záložce Vrh M.

 


2.7. 2017 - obdržel jsem informaci, že se naše odchovankyně Isabela von Sbaritz stala Český junioršampion. Moje díky a velká gratulace patří jejímu majiteli, panu Beránkovi.


Fenka Isabela se účastnila také Národní výstavy psů a získala zde v mezitřídě ocenění V1, CAC.


2.7. 2017 - všechna naše štěnátka se vyvíjí a pěkně rostou.
                - aktualizace fotogalerie standarního vrhu štěňátek - více na samostatné záložce Vrh M.
                - aktualizace fotogalerie trpasličího/králičího vrhu stěňátek - více na samostatné záložce Vrh N.


12.6.2017 - jsem obdržel informaci, že naše odchovankyně, králičí fenka Kirsten Dunst von Sbaritz, uspěla v sobotu 10.6.2017 na Jubilejní klubové výstavě v Praze a získala zde ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, JKVM a BOJ. Fenka uspěla se svojí mladou vůdkyní i v soutěži dítě a pes. 
 

Uspět se podařilo také následující den 11.6. na Klubové výstavě a fenka získala ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, KVM a BOJ. Můj dík patří její majitelce Silvii Tomanové, která fenku rozvíjí a prezentuje.


10.6.2017 - naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz přivedla přirozenou cestou na svět čtyři štěňátka ve složení jeden pejsek a tři fenky. Pejsek je v barvě srsti červená žíhaná, jedna fenka je červená, druhá červená žíhaná a třetí černá s pálením.
  


8.6.2017 - naše standardní fenka Beauty přivedla přirozenou cestou na svět tři štěňátka. Jednoho pejska a dvě fenky. Jedna z fenek má barvu srsti červenou žíhanou, ostatní sourozenci jsou v červené barvě srsti.
  


5.6.2017 - obdržel jsem zprávu, že na Mezinárodní výstavě psů v Litoměřicích uspěla naše odchovankyně Isabela von Sbaritz, která zde ve třídě mladých získala ocenění V1, CAJC, BOJ, BOB. Tato fenka se také účastnila zkoušek vloh, kde získala I. cenu a také zkoušek norování, kde získala plných 84 bodů. Můj dík patří jejímu majiteli, panu Jiřímu Beránkovi (CHS z Habrového revíru), který tuto fenku rozvíjí a prezentuje.


4.6.2017 - taktéž se blíží termín králičího vrhu jezevčíků. Fenka Edelweiss von Sbaritz se také již slušně zakulacuje.
  


3.6.2017 - blíží se termín premiérového vrhu jezevčíků standardního rázu v naší chovatelské stanici. Fenka Beauty se již slušně zakulacuje.
 


20.5.2017 - obdržel jsem fotografie fenky Kirsten Dunst von Sbaritz, která vyrostla vedle své příbuzné Champagne von Sbaritz. Obě fenky žijí špičkový psí život v rodině své majitelky. 
 


15.5.2017 - byla potvrzena březost naší králiší fence Edelweiss von Sbaritz, která byla kryta žíhaným psem Sherlock Holmes Onyx Moravia. Pejsek je chovný v sousedním Slovensku a pochází z chovu mé ženy.


 
 


15.5.2017 - byla potvrzena březost naší standardní fence Beauty, která byla kryta červeným psem Preston z Dachu. Pejsek je chovný v sousedním Polsku. Má nejen zajímavý rodokmen, ale také splněny podmínky pro udělení tutulů C.I.B. a C.I.E. a šampionátů VDH a DTK.


  


8.5.2017 - jediná fenka z vrhu L, Lili Marleen von Sbaritz, by mohla v budoucnu posílit náš chov.
 


 8.5.2017 - stěňátka z vrhu L ve věku 6 týdnů. Více foto v záložce Vrh L.


1.5.2017 - stěňátka z vrhu L ve věku 5 týdnů. Více foto v záložce Vrh L.
 


17.4.2017 - stěňátka z vrhu L mají již 3 týdny a jejich matka na ně stále vytrvale dohlíží. Více foto v záložce Vrh L.
 


15.4.2017 - dnes na Mezinárodní výstavě v Praze uspěla naše odchovankyně Isabela von Sbaritz se svým majitelem Jiřím Beránkem (CHS z Habrového revíru). Fenka byla hodnocena ve třídě mladých jako V1, CAJC, BOJ.


10.4.2017 - štěňátka z vrhu L prozřela a dívají se již na svět. Více o vrhu L na samostatné záložce Vrh L.


9.4.2017 - cestovali jsme společně do slovenské vesničky Vištuk, kde jsme nechali krýt naši králičí fenku Edelweiss drobným trpasličím pejskem. Více info později.
 


8.4.2017 - cestovali jsme společně do polského města Poznaně, kde jsme nechali naši standardní fenku Beauty krýt červeným psem. Více info později.

 


 27.3.2017 - přivedla na svět trpasličí fenka Clementine von Sbaritz svůj již třetí vrh 5-ti zrdavých štěňat ve složení čtyř pejsků a jedné fenky. Jak bylo doposud v naší chovatelské stanici zvykem, porod proběhl i nyní přirozenou cestou bez komplikací.
 
 
 


5.3.2017 - aktualizace záložky rybářství.
 


1.3.2017 - obdržel jsem fotografie pejska Karl von Sbaritz. Pejsek již úspěšně přezubil a dělá svým majitelům radost. 
 


23.2.2017

 


17.2. 2017 - trpasličí fenka Clementine von Sbaritz si užívá své březosti, která ji byla dnes potvrzena.
 


 14.2. 2017 - obdržel jsem foto červené žíhané fenky Karen Blixen von Sbaritz, alias Koh, která žije v Nizozemí.

 


5.2. 2017 - také druhý den obě fenky uspěly na mezinárodní výstavě DUOCACIB, a sice Kirsten Dunst von Sbaritz ve třídě štěňat s oceněním VN1 a Champagne von Sbaritz ve třídě pracovní s oceněním V1, CAC.


Velká gratulace patří slečně Justince Tomanové, které se podařilo uspět v "junior handlingu". Justinka získala společně s fenkou Champagne 55 bodů z celkově 60 možných bodů.
 


 4.2.2017 - jsme navštívili mezinárodní výstavu psů DUOCACIB pořádanou v Brně. Chtěli jsme podpořit jako diváci několik našich mladých odchovanců. Žíhaný pejsek Ussurijský Tygr Onyx Moravia získal ve třídě dorostu ocenění VN1 a červená fenka Kirsten Dunst von Sbaritz získala ve třídě štěňat ocenění VN1
 

Uspěla i trpasličí fenka Champagne von Sbaritz, která ve třídě pracovní uspěla v konkurenci dalších dvou fen a získala ocenění V1, CAC. 
 


3.2.2017 - jsem přijal pozvání na poslední společný lov černé zvěře v lovecké sezoně 2016-2017.
 
Lov se vydařil, zvěř se nacházel v obou lečích a uloveno bylo celkem 20 kusů černé zvěře.
 
 


 28.1.2017 - dne 23.1. byla kryta trpasličí fenka Clementine von Sbaritz červeným trpasličím pejskem C.I.B. I-Yaromir Zimerbude, působícího v chovatelské stanici Gapro Bohemia. Jde již o třetí opakování předchozích úspěšných spojení obou rodičů.


24.1.2017 - obdržel jsem fotografie pejska Justy von Sbaritz. Tento pejsek plní plní ve své rodině funkci kamaráda a společníka. Tímto bych rád poděkoval Kubešovým za jejich vzornou péči o něj.
 


10.1.2017 - nové fotografie fenky Kirsten Dunst von Sbaritz která roste do krásy.

Kirsten žije společně se svojí příbuznou Champagne von Sbaritz.
 
 


7.1.2017 - Náš trpasličí odchovanec, Champagne von Sbaritz, se účastnila se svojí majitelkou také Hanácké národní výstavy v Brně. Champagne, alias Chanel, získala ve třídě pracovní ocenění V1, CAC.
 
Champagne tak splnila poslední podmínku pro udělení titulu "Český šampion".
 


7.1.2017 - zůčastnili jsme se s naší standardní fenkou Beauty Hanácké národní výstavy psů. Beauty získala ve třídě otevřené ocenění V1, CAC. Tímto oceněním splnila poslední podmínku pro udělení titulu "Český šampion".

 Rok 2016

Všem přátelům, kamarádům, příznivcům a majitelům našich odchovů přeji veselé Vánoce, hodně zdraví a štěstí a úspěchu v nadcházejícím roce 2017.


V průběhu podzimního rybolovu jsem si poranil vazy v koleně a díky tomuto zranění jsem musel vynechat několik společných lovů. Až teprve nyní jsem se odhodlal vyrazit na lov. Přijal jsem pozvání svého přítele, Martina Štefánika a účastnil se lovu na Slovensku. Lov v Karpatech má své kouzlo, leče zde jsou veliké a často z nich vybíhá vysoká. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy vedle mne vyběhli 2 jeleni, velmi nadějný špičák a slabší šesterák.
 
Jak náš slovenský hostitel, tak můj osobní honec se v leči činili. Nálada byla výborná.
 
V obou lečích jsem lícil na lišku a měl ji již na dosah. Bohužel sousední lovci byli při střelbě rychlejší nej já, ovšem ani jeden z nich nakonec lišku netrefil.
 


Trpasličí pejsek Chartres von Sbaritz, alias Daro, je používán svým majitelem k výkonu práva myslivosti. Na jeho kontě se nachází 4 dohledané kusy zvěře vysoké a jeden kus zvěře černé.
 


Před nedávnem jsem obdržel několik fotografií pejska Karl von Sbaritz. Tento pejsek se zdárně vyvýjí a obývá zahradu svého majitele.

 


 20.11.2016 - společně se svými majiteli nás dnes navštívila fenka Jenny von Sbaritz. Z Jenny vyrostla králičí fenka, která se podobá svojí starší sestře Edelweiss. Tímto bych rád poděkoval Mičkovým za jejich péči o fenku.

 
 


V průběhu podzimu se nám společně s manželkou podařilo uchovnit naší standardní hladkosrstou fenku Beauty. Beauty je import z Chorvatska a je zároveň prvním chovným standardním hladkosrstým jezevčíkem v barvě srsti červená žíhaná, který je zapsán v Plemenné knize ČR. Její uchovnění se podařilo přesně po 10-ti letech od doby, kdy jsem uchovnil svého prvního standardního hlaďáka, psa Brok z Kosovské samoty.

 


Bohužel chov psů není jen o věcech příjemných. Koncem léta jsem byl nucen ukončit kvůli vážným zdravotním komplikacím trápení mé chovné fenky Agnetha Obsidian Bohemia.
Čest její památce!


13.11.2016 - aktulizace sekce rybářství
 


2.11.2016 - obdržel jsem potěšující informaci, že již i fenka Katharina von Sbaritz se seznamuje s pachem a tvarem černé zvěře. Tímto bych rád poděkoval panu Staňkovi za jeho péči o fenku.


2.11.2016 - v sobotu 29.10. se účastnila fenka Isabela von Sbaritz, alias Beli, společně se svým majitelem, panem Jiřím Beránkem (CHS z Habrového revíru), Mezinárodní výstavy psů v Praze a získala zde ve třídě mladých ocenění V1. Tato trpasličí fenka je svým majitelem dále rozvíjena při společných lovech.


30.10.2016 - v sobotu 29.10. se účastnila fenka Champagne von Sbaritz, alias Chanel, společně se svojí majitelkou Silvií Tomanovou, Mezinárodní výstavy psů v Praze a získala zde ve třídě pracovní ocenění V1, CAC, res.CACIB. Druhý den výstavy, v neděli 30.10., fenka získala ve třídě pracovní ocenění V1, CAC.
 


 19.10.2016 - obdržel jsem informace od majitelů našich odchovů.

Fenka Kirsten Dunst von Sbaritz v novém domově se svojí starší spolubydlící.


Fenka Karen Blixen von Sbaritz se svojí novou holandskou majitelkou.


Pejsek Karl von Sbaritz na podzimní procházce v zahradě nového majitele.


Fenka Isabela von Sbaritz se účastnila prvního společného lovu a projevuje výbornou hlasitost na stopě zvěře.
    
 


19.10.2016 - včera odešla do svého nového domova poslední fenka z vrhu K. Fenka bude dělat radost v rodině profesionálního myslivce.


18.10.2016 - v neděli 16.10. se účastnil můj kamarád ze Slovenska, Mgr. Martin Štefánik, se svým trpasličím pejskem Chartres von Sbaritz, alias Daro, "farbiarskych skúšok duričov". Pejsek zde uspěl v I. ceně, přičemž disciplíny stopa černé zvěře a chování u kusu předvedl obojí s výslednou známkou 4. Pejsek byl také rozhodčím pochválen za svoji excelentní práci na stopě a zejména za vytrvalé hlášení u zhaslého kusu zvěře. Tímto bych rád poděkoval Martinovi za jeho péči a lovecké vedení tohoto trpasličího pejska.

 
 


11.10.2016 - fenka Isabela von Sbaritz, alias Beli, se účastnila své první výstavy a získala na Mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích ocenění V1, CAJC. Tímto bych rád poděkoval panu Jiřímu Beránkovi, majiteli CHS z Habrového revíru, za prezentaci této fenky.

 
 


9.10.2016 - dnes se mi podařilo v průběhu daňčí říje ulovit dobrého daňka. Daněk vytáhl z houštiny na říjiště a ulehl do svého hrabu. Následně začal ze svého říjiště odrážet špičáka. To byl ten správný čas k mé střelbě na 150 m. Ačkoliv se jednalo o ránu na zadní komoru, daněk stačil ještě odběhnout z nástřelu dalších asi 70 m. 

 
 


3.10.2016 - aktualizace fotogalerie vrhu K. Jak se později ukázalo, jedna z fenek má žíhané zbarvení srsti.


24.9.2016 - dnes odpoledne nás přijeli navštívit dva pejskové, bratři z různých vrhu a sice Erich a Joli von Sbaritz. Oba pejsci jsou ve špičkové kondici. Tímto bych rád poděkoval panu Ondrejkovi a jeho přítelkyni za jejich příkladnou péči o oba kluky.

 
 


 24.9.2016 - dnes dopoledne se účastnila Moravsko-slezské národní výstavy fenka Champagne von Sbaritz, alias Chanel. Fenka společně se svojí šikovnou majitelkou Silvií uspěla v mezitříde s výsledkem V2. Fenka se také následně účastnila bonitace, při níž obdržela bonitační kód 2a/H6L/5-HLT a splnila tak svoji poslední podmínku pro uchovnění.Na výstavě jsem mohl posoudit dalšího odchovance, fenku Jenny von Sbaritz, kterou přivedli její majitelé na zvykání prostředí. Tato králičí fenka úspěšně přezubila a má výbornou kvalitu srsti.


18.9.2016 - štěňátka z vrhu K se zdrárně vyvíjí a také ochutnala již první tuhou potravu. Jejich aktuální fotografie viz fotogalerie vrhu K.
 


16.9.2015 - aktualizace sekce rybářství.
 


6.9.2016 - aktualizace fotogalerie vrhu K.


4.9.2016 - Dnes složila barvářské zkoušky také trpasličí fenka Champagne von Sbaritz, alias Chanel, v I. ceně, barva se známkou 4. Tímto bych rád poděkoval milé přítelkyni, Silvii Tomanové za prezentaci této fenky.

 


4.9.2016 - Dnes složila naše standardní fenka Beauty barvářské zkoušky v I. ceně. Všechny disciplíny se známkami 4.

 
 


3.9.2016 - Dnes složil barvářské zkoušky na Slovensku i trpasličí pejsek Chartres von Sbaritz, alias Daro, ve II.ceně, barva se známkou 4. Tímto bych rád poděkoval milému příteli, Martinu  Štefánikovi za lovecké vedení pejska.


 


3.9.2016 - Dnes složila naše standardní fenka Beauty lesní zkoušky v I. ceně. Barva, nahánění, slídění i hlas se známkami 4.


 


29.8.2016 - aktualizace fotogalerie vrhu K.
 


28.8.2016 - dnes jsme se účastnili XV. Brněnské krajské výstavy psů, kde získala naše standardní fenka Beauty ocenění V1, Vítěz třídy, Krajský vítěz a BOG.

 
 


25.8.2016 - pejsek Justy von Sbaritz ve věku 5 měsíců.


 25.8.2016 - Champagne von Sbaritz, alias Chanel ve věku 15 měsíců s malou Lindou ve věku 12 měsíců.


24.8.2016 - Jenny von Sbaritz ve věku 5 měsíců

 


23.8.2016 - Moje veteránka C.I.B. Dragonlady Wassa Duo


21.8.2016 - Dnes přivedla na svět svá první štěňátka naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz. Štěňátka se narodila opět přirozenou cestou bez komplikací. Vrh se sestává z jednoho pejska a tří fenek. Celý vrh je v červené barvě srsti.


 19.8.2016 - Edelweiss von Sbaritz koncem své březosti.


6.8.2016 - Aktualizována sekce Rybářství


5.8.2016 - Isabela von Sbaritz při seznámení s ulovenou zvěří.


30.7.2016 - Champagne von Sbaritz, alias Chanel, získala na krajské výstavě v Brně Žebětíně ocenění V1, Vítěz třídy mladých.


 18.7.2016 - Králičí fence Edelweiss von Sbaritz byla potvrzena březost a pokud se vše podaří, narodí se v naší chovatelské stanici v druhé polovině srpna nový vrh.

 

Již v druhé polovině června jsme se vydali na cestu do vzdáleného Luxemburgu, kde jsme nechali krýt králičí fenku Edelweiss von Sbaritz trpasličím pejskem Triumphator z Mishkinogo Doma. Tento z Ruska importovaný pejsek je v majetku naší kamarádky Carole Pleimling, které tímto děkuji za umožnění krytí.

 


8.7.2016 - Isabela von Sbaritz s ostatními členy lovecké smečky svého majitele.


25.6.2016 - Dnes se mi podařilo ve velmi časných ranních hodinách ulovit srnce s trofejí vidláka. Čistá komorová rána při níž zůstal srnec ihned v ohni

 


18.6.2016 - Účastnili jsme se mezinárodní výstavy Intercanis v Brně. Naše standardní fenka Beauty získala ocenění V1, CAC, CACIB, BOS. Na výstavě byly předvedeny i dcery mé fenky Agnethy Obsidian Bohemia. Naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz získala ocenění V1 a fenka Champagne von Sbaritz ocenění V2.


31.5.2015 - Chovatelská stanice mé ženy "Onyx Moravia" nabízí k prodeji štěně trpasličího pejska v barvě červené žíhané. Více info zde.

 


30.5.2015 - Aktuální fotky našich fenek Beauty a Edelweiss.

 


9.5.2015 - Isabela von Sbaritz - nácvik výstavního postoje.


30.4.2016 - S naší fenkou Beauty jsem se účastnil zkoušek vloh, které se konaly v Kozlanech na Vyškovsku. Počasí nám přálo a narazili jsme i na zajíce. Fenka tak uspěla v I. ceně se známkami 4 z hlasitosti na stopě zvěře a nosu. Zázemí zkoušek bylo špičkové a opětovně jsem se mohl utvrdit v názoru, že kynologie na Vyškovsku je špičkově organizovaná.


 
25.4.2016 - Fenka Isabela von Sbaritz, alias Beli, zapadla do nové smečky a užívá si nových příležitostí.

 

 


10.4.2016 - Dnes jsme se s fenkou Beauty účastnili Zkoušky hlasitosti na stopě a chování po výstřelu, kterou pořádal Klub chovatelů jezevčíků ČR. Tyto zkoušky se konaly za chladného a deštivého počasí v dobře zazvěřené honitbě nedaleko města Olomouce. Beauty uspěla v II. ceně se známkou z hlasitosti za 3, čímž splnila poslední podmínku k chovnosti.

 


9.4.2016 - Aktualizace fotogalerie vrhu J - ve věku 3 týdnů


8.4.2016 - Pejsek Icarius von Sbaritz ve věku 3 měsíců

 


29.3.2016 - Štěňátka z vrhu J mají týden, aktuální fotodokumentace viz záložka vrhu J.


19.3.2016 - Dnes moje fenka Agnethka přivedla na svět přirozenou cestou svá poslední štěňátka. Jedná se o čistě červená trojčata ve složení dvou pejsků a jedné fenky. Štěňátka jsou zdravá a mají se čile k světu. Více info viz vrh J.

 


18.3.2016 - Štěňátka z vrhu I ve svých nových domovech.

 

 


5.3.2016 - pejsek Chartres von Sbaritz alias Daro je svým majitelem postupně připravován na nadcházející lovecko-kynologickou sezonu.

 


4. 3. 2015 - Štěňátka z vrhu I již odcházejí do nových domovů. Fenka Isabela von Sbaritz doplnila loveckou smečku svého nového majitele a začíná se pozvolna seznamovat s tvarem a pachem zvěře.

 


26.2.2106 - Aktualizace fotogalerie vrhu I


21.2.2016 - Navštívili jsme naše dobré přátele Hastíkovi a při této příležitosti jsme provedli prohlídku celého vrhu I. Všechna štěňátka dobře prosperují a zatím jim nic nechybí ani nepřebývá. Tímto bych rád poděkoval Ivet i Jarkovi za špičkovou péči nejen o štěňátka, ale i o fenku Clementine.

 

 


18.2.2016 - Dostal jsem zprávu od majitelů pejska Dolfi von Sbaritz, manželů Kaňkových. Pejsek slouží v rodině pana hajného nejen jako rodinný společník, ale i jako pomocník při výkonu práva myslivosti. Na jeho kontě je vynorované lišče či úspěšně dohledaný srnec.

 

 


16.2.2016 - dnes byla fence Agnetě potvrzena březost!


10.2.2016 - Všechna štěňátka z vrhu I jsou zadaná. Momentálně nemám žádné volné štěně.


7.2.2016 - Aktualizace fotogalerie nového vrhu I


6.2.2016 - Účastnili jsme se mezinárodní výstavy DUO CACIB v Brně. Naše standardní fenka Beauty získala ocenění V1, CAC a splnila podmínky k udělení titulu Junioršampion CZ a naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz získala ocenění V1.

 


24.1.2016 - Aktualizace fotogalerie nového vrhu I


16.1.2016 - Rozhodli jsme se účastnit lednové výstavy New Year Show na Slovensku v Nitře. Naše výprava byla tentokrát velmi úspěšná, neboť našim fenkám se dařilo. Naše standardní fenka Beauty získala ocenění V1, CAC a res.CACIB a naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz získala ocenění V1, CAC, CACIB a BOB. Obě naše fenky tak splnily poslední podmínku pro získání titulu Champion SK. Dařilo se i třetímu členu naší výpravy, Gabriele Fellingerové, jejíž trpasličí fenka Spice Girl Onyx Moravia získala ocenění V1, CAC, CACIB a BOS.

 


12.1.2016 - Jelikož je fenka Agnetha ve svém věku stále velmi temperamentní, čilá a těší se dobrému zdraví, rozhodl jsem se učinit výjimku a ještě jednou naposledy ji nechal krýt psem Pannoniadachs Enzo. Krytí proběhlo velmi rychle bez problémů.  

 


 

10.1.2016 - Aktualizace fotogalerie nového vrhu I


9.1.2016 - Zúčastnili jsme se s Beauty Hanácké národní výstavy psů v Brně s výsledkem V1, CAJC, BOJ.


8.1.2016 - Fenka Champagne, alias Chanel, se svojí dvounohou rodinou.


7.1.2016 - Dnes se trpasličí fence Clementine von Sbaritz narodil přirozenou cestou druhý vrh zdravých červených štěňat. Více informací o štěňátcích na stránce - Vrh I.

¨


5.1. 2016 - Clementine von Sbaritz v 57. dnu své druhé březosti.

 
30.12.2015 - Do nového roku přejeme vše nejlepší!


8.12.2015 - aktualizována sekce rybářství.


7.12.2015 - Dnes byla potvrzena březost fence Clementine von Sbaritz, která čeká svůj druhý vrh. Fenka byla kryta 9.11.2015 pejskem C.I.B. I-Yaromir Zimerbude. Tímto bych rád poděkoval manželům Ivetě a Jarkovi Hastíkovým za příkladnou péči o fenku a paní Procházkové (Gapro Bohemia) za její úžasnou vstřícnost při krytí. 

 


Hortenzie von Sbaritz - fenka ze spojení Clementine von Sbaritz a I-Yaromir Zimerbude.

 


29.11.2015 - Na mezinárodní výstavě SLOVAKIA CUP v Nitře získala naše fenka Beauty ve třídě pracovní ocenění V1, CAC, res.CACIB.


28.11.2015 - Dnešní kombinovaný hon na drobnou zvěř s naháňkou na zvěř černou a škodnou v Meziříčku se vydařil. V první leči se podařilo dvěma tlupám černé zvěře (asi 40 ks) bez úhonu uniknout ještě před obstavení celé leče. Na tuto zvěř jsme však narazili znovu v poslední leči a byli úspěšnější. Počasí lovu přálo, přátelská nálada, zvěř na výřadu a poslední leč.

 

 

 


21.11.2015 - Přijal jsem pozvání výborného člověka a myslivce, Martina Štefánika z Trenčianské Teplé a účastnil se naháňky na černou zvěř a zvěř škodnou. Zážitek z tohoto společného lovu byl naprosto skvělý. Psi odvedli svoji práci bezchybně a vytlačili z leče nejen divoká prasata, škodnou a muflony ale také krále lesa, jelena.

 

 

 


 
18.11.2015 - Fenka Champagne von Sbaritz alias Chanel ve věku 6-ti měsíců.  

 


12.11.2015 - aktualizována sekce rybářství.


7.11.2015 - Pejsek Charleroi von Sbaritz se svými hrdými majitelkami.

 


31.10.2015 - naháňka na černou zvěř na Bukovici. Lov sestávající ze dvou lečí byl provázen pěkným počasím a dobrou náladou. Zvěř byla v lečích a nakonec i na výřadu.

 

 


24.10.2015 - Na mezinárodní výstavě DANUBE DUOCACIB v Bratislavě získala naše fenka Beauty ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, Junior BOB a splnila podmínky k udělení Junioršampionátu SK a WUT.

 


19.10.2015 - Chartres a Charleroi von Sbaritz ve věku 6 měsíců

 


3.10.2015 - Dnes jsme se s naší králičí fenkou Edelweiss von Sbaritz účastnili Memoriálu Miloše Doubka, pořádaného v Černé Hoře. Memoriál Miloše Doubka je založen na barvářských zkouškách honičů. Naše fenka, nejmenší startující pes, uspěla ve II. ceně. Disciplíny vodění, odložení volně, poslušnost a hlavně dosled na stopě byly hodnoceny známkou 4. Pouze známka 2 z disciplíny chování u střelené zvěře nás posunula do II. ceny.

 

    

 


3.10.2015 - Hortensie von Sbaritz se se svými majiteli účastnila Oblastní výstavy psů v Praze. Získala ocenění V1 a vítěz třídy.


19.9.2015 - Na Moravskoslezské národní výstavě psů v Brně získala naše fenka Beauty ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, BOJ, BOB a úspěšně prošla bonitací.

 


12.9.2015 - Dnes jsem se účastnil s naší chorvatskou fenkou Beauty zkoušky norování nováčků s celkovým počtem 75 bodů. Ochota 4, vytrvalost 4, hlasitost v noře 4 a rychlost 1.

 


11.9.2015 - Před 2 týdny se fence v mém spoluvlastnictví Que Sera Sera Onyx Moravia v CHS mé ženy narodila 4 štěňátka - 2 červená žíhaná a 2 červená.

 


6.9.2015 - I v letošním roce jsem si vyrazil na barvářské zkoušky. Z různých důvodů jsem sebou na letošní barvu vzal naši oblíbenou "barvářku", Lucy in the Sky Onyx Moravia. Všechny poslušnostní disciplíny jsme vykonali na volno a za samé 4. Na stopě nám však štěstí úplně nepřálo, neboť nám ji přímo před námi prochodilo několik srn, které byly vytlačeny z houštin lomozem způsobeným jinými vůdci a tak jsme skončili ve II. ceně.


23.8.2015 - Na mezinárodní výstavě DUODANUBE v Bratislavě získala naše fenka Beauty ve třídě mladých ocenění V1, CAJC, Junior BOB, BOS.

 


18.8.2015 - Hubert von Sbaritz:

 


17.8.2015 - Chartres von Sbaritz:

 


15.8.2015 - Již nějakou dobu jsem chtěl navštívit, shlédnout a případně se i účastnit zkoušky norování na králíka, které se pořádají v sousedním Polsku. Proto jsme se letos vypravili do polského Biskupina, kde se nachází kynologický areál s umělými norami na králíka i na lišku. Díky pomoci, které se nám dostalo od Lenky Fairaislové jsme si domluvili ubytování přímo v kynologickém areálu a přihlásili naše fenky také na regionální konkurz kontaktního norování na králíka a kontaktního norování na lišku. Po několika nácvicích jak na králíka tak na lišku naše fenky v Polsku převelice uspěly.

   

Králičí fenka Edelweiss von Sbaritz získala plný počet bodů a předvedla vyhnání králíka z nory za 17 sekund. Svým výkonem Edelweiss prokázala výborné vlohy pro práci v králičí noře, kterou prokazovali již její polští králičí předci. Edelweiss uspěla na 3 místě.

 

Heroický výkon předvedla i trpasličí fenka mé ženy, Lucy in the Sky Onyx Moravia, která získala plný počet bodů a předvedla vyhnání lišky z nory za úžasných 44 sekund. Tato fenka, startující na tomto kontaktním norování jako jediná miniatura, zahanbila svým výkonem nejednoho jezevčíka standardního rázu. Lucy uspěla na 3 místě.

   

Králičí nora je opatřena jedním kotlem, ke kterému musí jezevčík nejprve úzkými chodbami a jedním spádem dorazit a zde uzavřeného králíka 2 min vytrvale hlásit. Na hlasitost se klade vysoký důraz. Následně je jezevčík z nory svým vůdcem vytažen, je mu nasazen náhubek a takto je opět do nory vpuštěn. Jakmile opětovně jezevčík dorazí ke kotli, jsou odstraněny obě přepážky a měří se čas vypuzení králíka psem z nory ven. Králičí nora má jeden vsuk na začátku a dva vsuky na konci. Jezevčík musí králíka z nory vypudit a stejným vsukem jako králík noru opustit. Pokud jezevčík králíka vypudí, ale opustí noru jiným vsukem než králík, ztrácí body. Králičí nora má několik záludností, především velmi úzké chodby (10 cm), které se navíc zatáčí a následně ještě několik dalších zúžení. Práci v takto úzkém prostoru zvládne opravdu jen králičí jezevčík, nebo nanejvýše drobnější trpaslík s ohromnou chutí. Abych si vyzkoušel limit této nory, nechal jsem v králičí noře pracovat i drobnou trpasličí fenku Agnetha Obsidian Bohemia, v kondici OH 32 cm a váha 4,0 kg. Agnetha vsoukla, dorazila ke kotli, vytrvale hlásila, následně však nebyla schopna překonat zúžení a zatáčku na konci nory. Tento limit však způsoboval nikoliv hrudník, ale kýty zadních nohou. Možná to souvisí i se stylem pohybu v noře.

   

Nora na lišku se v Biskupině mírně liší od nor, které jsou k vidění v ČR a na Slovensku. Nora je mírně větší, má zaoblený tvar písmene U a některé spády se nachází v jiné části nory. Nora však má také několik záludností, především mnohem hlubší komín a jinak tvarovanou koncovou část, ve které musí pes lišku otočit a vyhnat.  V Polsku se necení chvaty, ale velice ceněno je vyhnání lišky psem z nory. Proces norování probíhá tak, že pes musí dorazit k prvnímu kotli, kde je uzavřena liška  a zde vytrvale hlásit 1 min. Následně je liška přehnána a uzavřena do druhého kotle. Poté jsou odstraněny veškeré přepážky mezi psem a liškou. Pes by měl v noře lišku svým dotíráním a vytrvalým štěkotem zatlačit a následně obrátit a vypudit ven. Liška je při ústupové fázi opět uzavřena v prvním kotli a normistry následně vypuzena do klece. Poté se odstraní přepážka a pes musí vyběhnout k lišce ven. Čas je měřen od odstranění přepážek mezi psem a liškou až do doby doražení psa zpět k prvním kotli a zahlášení. 

   


 Rád bych ještě ocenil naprosto jedinečnou organizaci těchto soutěží. Na rozdíl od mnoha podobných akcí organizovaných v ČR, kde je možno běžně zažít dlouhé porady rozhodčích a organizátorů, zpoždění začátků, přestávky a  nekonečné čekání na vyhlášení výsledků, jsme v Polsku zažili pravý opak, především rychlost, snahu o spád věcí a eliminaci prodlev. A to i zde probíhaly přesuny v honitbě, kde se zkoušely poslušnostní disciplíny, které jsou nedílnou součástí všech konkurzů. Tímto bych chtěl poděkovat ikoně polské kynologie, kterou je bezesporu pan Leszek Siejkowski.

 


2.8.2015 se naše standardní fenka Beauty účastnila Speciální výstavy jezevčíků v Jevíčku. Beauty získala ve velké konkurenci 8-mi fen ve třídě mladých hodnocení V2.

 


30.7.2015 - Dnes se mi podařilo uprostřed srnčí říje, v průběhu nádherného loveckého zážitku na říjišti, ulovit lovného srnce.

 

 


30.7.2015 - Pejsek z vrhu CH v novém domově.

 


15.7.2015 - Fenka z vrhu CH ve svém novém domově.

 


15.7.2015 - aktualizována sekce včelařství.


6.7.2015 - Tento týden odjíždí o svého nového domova poslední štěňátko z vrhu CH a tak si krátí dlouhé chvíle prolézáním naší cvičné nory

    


1.7.2015 --Nová fotodokumentace vrhu CH ve věku 8 týdnů

 


27.6.2015 - Na mezinárodní výstavě Intercanis v Brně získala naše fenka Beauty ve třídě mladých ocenění V2 z pěti fen.


18.6.2015 - Dnes mají naše štěňátka z vrhu CH 6 týdnů. Viz fotogalerie vrhu CH.


17.6.2015 - Díky naší přítelkyni Ivetě Hastíkové se nám dostaly do rukou fotografie fenek z vrhu H, které vyrostly v krásné jezevčice, které svým exteriérem připomínají svoji matku Clementine von Sbaritz ale také silně svoji babičku, Dragonlady Wassa Duo.

 
Hortensie von Sbaritz

 
Habibi von Sbaritz


13.6.2015 - aktualizována sekce včelařství.


7.6.2015 - Účastnili jsme se mezinárodní výstavy psů ve slovenské Nitře. Na výstavě naše feny opět uspěly. Králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz, předvedena v pracovní třídě, získala ocenění V1, CAC a res.CACIB. Standardní jezevčice Beauty, předvedena ve třídě mladých, získala ocenění V2.

 

     Poslední dobou je možno se na mezinárodních výstavách setkat s fenoménem dnešní doby a tím jsou handleři a handlerská mafie. Mnoho majitelů a chovatelů již nevystavuje svoje psy samo, ale na tyto akce si najímají a platí profesionální a polo-profesionální handlery. Handleři využívají příležitosti na trhu a především slabosti majitelů psů pro své čtyřnohé svěřence. Většinou se jedná o lidi "profláklých" tváří, využívajících svých konexí a mnohdy se neštítící především domluvy s rozhodčími. Výši a prestiži vyhandlovanému titulu předpokládám odpovídá i výše odměny. Domnívám se, že vliv a chapadla těchto lidí mohou způsobit i náhlou výměnu rozhodčího na výstavě. Běžný vystavovatel nemá jedinou šanci, byť by handler předváděl místo psa i třínohého velblouda. Sám jsem do budoucna zvědav, kam se to vyvine.  


6.6.2015 - Účastnili jsme se mezinárodní výstavy psů ve slovenské Nitře. Na výstavě naše feny velmi uspěly. Králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz, předvedena v pracovní třídě, získala ocenění V1, CAC, CACIB, BOB a Grand Prix Slovakia Winner 2015. Standardní jezevčice Beauty, předvedena ve třídě mladých, získala ocenění V1, CAJC a BOS a Grand Prix Slovakia Junior Winner 2015.

 


1.6.2015 - Nové fotky vrhu CH


27.5.2015 - aktualizována sekce včelařství.


23.5.2015 - Všechna štěňata jsou již zadaná, více foto zde


16.5.2015 - Mladá generace se učí sportovní střelbě.

 


 

11.5.2015 - aktualizovány sekce ptáčnictví  a včelařství.


7.5.2015 - Dnes vrhla moje fenka Agnetha Obsidian Bohemia svůj třetí a zároveň i poslední vrh. Stejně jako i v jejích předchozích dvou vrzích, jsou i tentokrát všechna štěňata naprosto zdravá a přišla na svět přirozeným způsobem. Jedná se o tři červené psíky a jednu fenku.

 


4.5.2015 - Agnetha v 60-tém dni své březosti

 


12.4.2015 - Beauty - 8 měsíců

¨


3.4.2015 - Dnes byla u mé fenky Agnetha Obsidian Bohemia potvrzena březost.


23.3.2015 - Naše 7-mi měsíční standardní fenka začíná projevovat svoje lovecké vlohy.


15.3.2015 se naše standardní hladkosrstá jezevčice Beauty účastnila Jarního svodu mladých psů, který se konal na konci Spádové schůze Jihomoravské pobočky Klubu chovatelů jezevčíků. Beauty obdržela hodnocení: typ - typický, zbarvení - vícebarevné, síla kostry - střední, chrup - úplný, skus - nůžkový, kvalita srsti - standardní, povaha - klidná, barva oka - tmavá, ucho - normální, čenich - normální.


5.3.2015 - Dnes proběhlo krytí mé fenky Agnetha Obsidian Bohemia. V plnánu je vrh malých červených jezevčíků.

 


8.2.2015 jsme se účastnili s našimi fenkami druhého dne Mezinárodní výstavu psů DUOCACIB v Brně. Naše standardní fenka Beauty obdržela ve třídě dorostu ocenění VN1 a naše králičí fenka Que Sera Sera Onyx Moravia v pracovní třídě ocenění V1, CAC, CACIB a BOB, čímž splnila podmínky k získání titulu Český šampion.


7.2.2015 se naše standardní fenka Beauty účastnila poprvé výstavy psů. Na Mezinárodní výstavě v Brně získala ve třídě štěňat ocenění VN1.


27.1.2015 - Po splnění všech podmínek byl fence Edelweiss von Sbaritz zadán titul WUT Jugend Champion.


22.1.2015 - Hubert von Sbaritz, alias Bertík, se svým velkým kamarádem. 


11.1.2015 - Naše nová standardní fenka Beauty (stáří 5 měsíců) se zdárně vyvíjí a přezubuje

 


6.1.2015 - Štěňátka z vrhu G ve svých nových domovech.

 

 


3.1.2015 - Dnes jsme se účastnili Hanácké národní výstavy v Brně, kde naše králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz získala ve třídě pracovní ocenění V1, CAC, Národní vítěz, BOB. Tímto fenka splnila poslední podmínku pro udělení titulu Český šampion. 

    

Fenka absolvovala také bonitaci, při které obdržela kód 1b/5-HLK, OH 30 cm, 3,40 kg.   


Rok 2014

23.12.2014 - Štěňátka z vrhu H ve svých nových domovech.

 

 

 

 


21.12.2014 - všem přátelům, kamarádům a návštěvníkům mých stránek přeji krásné prožití vánočních svátků a do roku 2015 pevné zdraví a hodně nejen kynologických a loveckých úspěchů


20.12.2014 - Dnes jsem se mohl účastnit zdařilé naháňky na černou zvěř v Deštné. Počasí bylo výborné, přátelská atmosféra a černá zvěř v lečích i na výřadu.

 


13.12.2014 - Všechna štěňátka z vrhu H jsou již zadaná.


8.12.2014 - aktualizace fotogalerie vrhu H


30.11.2014 - Letošní kynologickou sezonu jsem zakončil na mezinárodní výstavě psů v Nitře. Edelweiss von Sbaritz obdržela ocenění V2, res.CAC, res.CACIB. 


29.11.2014 - Jsem se účastnil naháňky v Meziříčku u Letovic, která byla kombinovaná s honem na drobnou zvěř. 

 


28.11.2014 - Předchozí víkend jsme do naší společné smečky importovali hladkosrstou fenku standardního rázu v barvě červená žíhaná, která se jmenuje Beauty. Jedná se o první hladkosrstou standardní fenu této barvy registrovanou v ČR. Fenka pochází z Chorvatska a bližší informace o ní lze nalézt v záložce Feny.

 


26.11.2014 - Naše králičí fenka Edelweiss von Sbaritz získala titul Český Junioršampion. 


24.11.2014 - aktualizována sekce ptáčnictví  


17.11.2014 - aktualizace fotogalerie vrhu H


1.11.2014 - Dnes získala naše králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz na Mezinárodní výstavě psů Praha ve třídě pracovní ocenění V1, CAC a res.CACIB.


28.10.2014 - Dnes jsem se účastnil se svoji fenkou Dragonlady Wassa Duo naháňky na zvěř černou a škodnou v honitbě svého přítele. Ačkoliv divoká prasata i liška nakonec bez úhony utekli, procházka podzimním lesem byla nádherná. Zdejší honitba oplývá bohatstvím srnčí zvěře a bylo se na co dívat.

 

 


24.10.2014 - Dnes jsme předvedli naše odchovy na Národní výstavě, pořádané při Evropské výstavě psů. Rozhodčí ocenil typickou velikost králičího jezevčíka a Edelweiss von Sbaritz získala v mezitřídě ocenění V1, CAC.


23.10.2014 - Účastnili jsme se Evropské výstavy psů všech plemen v Brně. Ani v těžké ryze zahraniční konkurenci naše odchovy zcela nezanikly. I přesto, že rozhodčí v králičím hladkosrstém rázu tentokrát upřednostnila spíše mohutnější a výrazné typy, získala i tak Edelweiss von Sbaritz v mezitřídě ocenění V4.22.10.2014 - aktualizace
fotogalerie vrhu H


14.10.2014 - Pejskové z vrhu F ve věku 4 měsíce


9.10.2014 - Aktualizace fotogalerie nového vrhu H


4.10.2014 - Dnes vrhla fenka Clementine von Sbaritz ve svém prvním vrhu pět zdravých červených štěňat, ve složení jeden pejsek a čtyři fenky. Vrh proběhl bez jakýchkoliv komplikací a přirozenou cestou. Touto cestou bych rád poděkoval Ivetě a Jarkovi Hastíkovým za jejich úsilí a příkladnou péči o tuto fenku.

 


29.9.2014 - Díky několika příznivým okolnostem jsem mohl pobýt několik dní na východě Slovenska ve Volovských vrších, které jsou jednou z částí Slovenského rudohoria. Volovské vrchy jsou porostlé hustým lesem tzv. "karpatskej zmesi", což je smíšený les buku, jedle, javoru a občas smrku a jasanu. Zdejší krajina je čarokrásná, protkaná mnoha prameny a je zde možné obdivovat nejen karpatskou flóru, ale taktéž se setkat se zástupci vzácné fauny, mezi které patří vlk, rys ostrovid, kočka divoká, orel skalní, mlok skvrnitý apod. Můj pobyt byl spojen s lovem a jelení říjí, neboť jelen lesní je zde nejhojnější spárkatou zvěří.  Lov byl však velmi vyčerpávající, neboť se jednalo o mnohakilometrové pirše v časných ranních anebo pozdě večerních hodinách ve velmi náročném terénu, kdy je navíc nutno zachovávat co možná největší tichosti. Přesto však, přivítat den nepozorován na samém vrcholku uprostřed šera ranního horského lesa mezi troubícími majestátnými karpatskými jeleny považuji za jeden z nejkrásnějších zážitků svého života. Přízeň sv. Huberta mne také neopustila a podařilo se mi ulovit jelena s trofejí jednostranně korunového desateráka.

 

 


7.9.2014 - I v letošním pracovně velmi náročném roce jsem našel čas na výcvik psů. Tato snaha se dnes zúročila, neboť naše králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz se úspěšně účastnila barvářských zkoušek. Výkon fenky nás potěšil, neboť uspěla v I. ceně s celkovým ziskem 74 bodů.

 

 


6.9.2014 - Dnes obstál ve zkoušce bezkontaktního norování Dominik von Sbaritz se svým vůdcem, ing. Stanislavem Pešou. Tento drobný trpasličí pejsek pocházející z mého chovu prokázal vlohy pro práci pod zemí, neboť obdržel známku 4 z ochoty, hlasu i vytrvalosti a známku 3 z rychlosti. Průběh zkoušky jsem osobně sledoval. Na pejskovi cením především jeho prokázanou výbornou hlasitost v noře a vytrvalost, ale také jeho vyrovnanou povahu.

 

 


5.9.2014 - Dnes jsem obdržel fotodokumentaci pejsků z vrhu F. Oba pejsci zdárně rostou a prospívají. Já děkuji jejich majitelům za vzornou a příkladnou péči.

 

 


14.8.2014 - aktualizovány sekce ptáčnictví a rybářství.


6.8.2014 - dnes byla kryta fena Clementine von Sbaritz psem I-Yaromir Zimerbude.

   


5.8.2014 - Nedaleko našeho domova leží městečko a zámek Kunštát. V těsné blízkosti zámku se nachází zajímavá kynologická pamětihodnost evropského významu. Jedná se o jeden z prvních psích hřbitovů v Evropě a možná první psí hřbitov v Českých zemích. Tento hřbitov založil v 19. století Cuno von Honrichs. Tento poslední potomek rodu svobodných pánů von Honrichs und Wolfswarffen, sám svobodný a bezdětný, miloval lov a svoje psy. Jeho Lux byl bezesporu jedním z prvních hladkosrstých jezevčíků ve zdejším kraji.    

 

 

 


4.8.2014 - Podařilo se mi po sérii neúspěšných čekaných a šoulačkách ulovit starého asi 7-mi letého srnce. Tohoto srnce jsem lovil na velkou vzdálenost asi 130 m a jeho lov neměl úplně hladký průběh. Touto cestou bych rád poděkoval vedoucímu polesí v Lipůvce. 

 

 


3.8.2014 - Dnes se podařilo naší fence Edelweiss von Sbaritz uspět na Klubové výstavě v Jevíčku. Fenka dostala hodnocení V1, CAJC a BOJ. Přestože posuzování bylo tentokrát velmi zdlouhavé, na zadání titulu Klubový vítěz mladých 2014 se nějak pozapomnělo. 


30.7.2014 - již na přelomu roku 2013/14 jsem se zabýval myšlenkou, že postavím na zahradě nějakou menší cvičnou noru, která by pomohla hladkosrstým jezevčíkům z našich chovů rozvíjet vlohy pro práci pod zemí. Především mi šlo o to, aby se naši nejmladší jezevčíci měli kde osmělit, naučili se pohybovat v úzkém prostoru pod zemí, začali zde hlásit, apod. Cvičné zařízení jsem nyní dokončil a sestává z jedné nory pro standardní a trpasličí jezevčíky a z druhé pouze pro káličí jezevčíky. 

      

 

 


27.7.2014 - Aktualizace fotogalerie štěňat z vrhu F.


21.7.2014 - nabízíme k prodeji posledního červeného pejska z vrhu G. Předpoklad výborného exteriéru.

 


19.7.2014 - na dnešní národní výstavě psů v Mladé Boleslavi získala naše nejmladší králičí fenka Edelweiss von Sbaritz ocenění výborná 1, CAJC, BOJ a BOB.


Nabízíme k prodeji štěňata jezevčíků trpasličích hladkosrstých: 

 


29.6.2014 - byla aktualizována fotogalerie vrhu F, viz záložka vrhu F.  


26.6.2014 - vrhla fenka Borussia von Sbaritz naprosto bez komplikací čtyři zdravá štěňátka. Jedná se o jednoho pejska a tři fenky v barvě čistě červené. Bližší informace viz záložka vrhu G


21.6.2014 - Edelweiss von Sbaritz získala v králičím rázu na Mezinárodní výstavě psů Intercanis Brno ocenění výborná 1, CAJC, BOJ a BOB.

 


17.6.2014 - aktualizována sekce ptáčnictví


Borussia von Sbaritz očekává štěňátka - plánovaný vrh G


13.6.2014 - se narodili 2 pejsci z vrhu F, jeden černopálený a druhý červený. Bližší informace viz záložka vrhu F


12.6.2014 - aktuální fotografie Edelweiss von Sbaritz


11.6.2014 - aktualizována sekce ptáčnictví


10.6.2014 - Fenka Dragonlady Wassa Duo je březí 58. den. 

 


2.6.2014 - O minulém víkendu jsme se účastnili s našimi jezevčicemi dvoudenní mezinárodní výstavy psů ve slovenské Nitře. V sobotu 31.5. obdržela Edelweiss von Sbaritz ocenění Velmi dobrá 1 a Que Sera Sera Onyx Moravia ocenění Dobrá. Rozhodčí Fintorová a její poradce nezadali v plemenech jezevčík hladkosrstý králičí a jezevčík hladkosrstý trpasličí ani jedno jediné čekatelství, ani jeden jediný titul v žádné ze tříd a naopak u obou zmíněných rázů nešetřili svojí přemrštěnou kritikou.

V neděli 1.6. se vše obrátilo a Edelweiss von Sbaritz obdržela v králičím rázu ocenění Výborná 1, CAJC, BOJ, BOB a Derby Winner 2014 a Que Sera Sera Onyx Moravia ocenění Výborná 1, CAC a res.CACIB.

 


11.5.2014 - aktualizovány sekce ptáčnictví, včelařství a rybářství


9.5.2014 - dnes byla potvrzena březost mé fenky Dragonlady Wassa Duo.  


26.4.2014 - dnes proběhlo krytí fenky Borussia von Sbaritz psem Pannoniadachs Enzo. Předpokládám, že štěňata z vrhu těchto rodičů by mohla mít čistě červenou barvu srsti, která mému oku tolik lahodí.  

 


20.4.2014 - nové foto našich králičích jezevčic.
Edelweiss von Sbaritz - 9 měsíců:

 

Que Sera Sera Onyx Moravia - 20 měsíců:

 


13.4.2014 - Podnikl jsem jarní výlet do jižních Čech, kde jsem nechal krýt svoji fenku Dragonlady Wassa Duo sympatickým červeným psem. Toto krytí probudilo v mém chovu tu správnou jarní náladu a tak pevně doufám, že fenka zabřezne.

 


12.4.2014 - I dnes, kdy to již u nás u jezevčíků není žádná povinnost a podmínka pro další účast na zkouškách, považuji jarní svod mladých loveckých psů stále za správný a důležitý. Dle mého názoru se jedná o událost, která neodmyslitelně patří k lovecké kynologii a na které majitel prezentuje svého psa a chovatel propaguje plemeno a své chovatelské snahy před myslivci a loveckými kynology  ve svém okrese. I naše králičí jezevčice Edelweiss von Sbaritz se proto letos účastnila jarního svodu loveckých psů, který pořádal OMS Blansko v Černé Hoře. Fenka se velmi líbila a obdržela hodnocení: Typ - typický, Zbarvení - jednobarevné, Síla kostry - střední, Chrup - úplný, Skus - nůžkový, Kvalita srsti - standardní, Povaha - klidná, OH 30 cm, Barva oka - tmavá, Ucho - normální, Čenich - normální. 

 


13.3.2014 - Jelikož byl Clementine von Sbaritz udělen na mezinárodní výstavě CAC, splnila se tím poslední podmínka pro zisk titulu Český šampion. Fenka se účastnila celkem sedmi výstav a na každé z nich byla hodnocena jako výborná. Její exteriér sklidil i několik dalších uznání, především v podobě zadání 1× CACIB, 1× BOB a 1× národní vítěz. Mezi lovecké vlohy, v nichž tato fenka vyniká, patří především výborná hlasitost na povrchu a výborná hlasitost v noře a ochota pro práci v noře.


23.2.2014 - Na nedělní mezinárodní výstavě Duocacib v Brně byli vystavení také tři odchovanci z mého chovu. Nejmladší fenka Edelweiss von Sbaritz získala v králičím rázu ve třídě dotostu ocenění velmi nadějná a krásný posudek. Pes Dominik von Sbaritz získal v trpasličím rázu ve třídě pracovní s V1, CAC. Fenka Clementine von Sbaritz získala ocenění V1, CAC a CACIB, čehož si obzvláště cením, neboť na výstavě bylo předvedeno i několik kvalitních trpasličích fen pocházejících z dobrých chovů.

Clementine von Sbaritz  Edelweiss von Sbaritz


22.2.2014 - Na sobotní mezinárodní výstavě Duocacib v Brně byli vystaveni tři odchovanci z mého chovu. Naše nejmladší jezevčice Edelweiss von Sbaritz získala v králičím rázu ve třídě dorostu ocenění velmi nadějná a opravdu krásný posudek. Dominik von Sbaritz bojoval v trpasličím rázu ve třídě pracovní s velmi silným ruským konkurentem a získal nakonec ocenění V2 res.CAC. Fenka Clementine von Sbaritz se v trpasličím rázu ve třídě pracovní rozhodla, že rakouské rozhodčí svůj chrup neukáže a bylo nutné odstoupit.

Edelweiss von Sbaritz  Dominik von Sbaritz 


15.2.2014 - Dnes se naše mladá jezevčice Edelweiss učila abecedu a čtení stop zvěře na lesních ochozech.

 

 


8.2.2014 - Dorian von Sbaritz dělá radost svému majiteli a jeho rodině

 


22.1.2014 - Takto vypadá bratr naší mladé fenky Edelweiss, pejsek Enzo von Sbaritz ve věku 6 měsíců

 


16.1.2014 - Grandgables Onyx Obsession, jeden ze psů CHS mé ženy. Tohoto trpasličího psa mám osobně ve veliké oblibě pro jeho velmi milou, přátelskou, nekonfliktní a něžně pozornou povahu. Tento ušlechtilý a atletický import z Kanady kryl za svůj život mnoho fen, mezi kterými se nacházelo i několik exteriérově a rodokmenově naprosto podprůměrných zvířat, která měl právě on vylepšit. Potomci z těchto spojení jeho pověst mnohdy i neprávem poškozují. Je však také otcem několika velmi zdařilých potomků v zahraničí i u nás a mezi ně patří především moje vlohově a pracovně nadaná fena C.I.B. Dragonlady Wassa Duo.

   


16.1.2014 - Začátkem roku byl uchovněn červený trpasličí pejsek z mého chovu, Dominik von Sbaritz, alias Bari. K tomuto úspěchu u tak mladého jedince gratuluji jeho majitelům Standovi Pešovi a paní Odrazilové. 

  


11.1.2014 - Dnes byla aktualizována sekce feny - byla přidána naše nejmladší fenka Edelweiss von Sbaritz.
Ačkoliv oba její rodiče jsou trpasličího rázu, "Edie" ve věku 6 měsíců dosáhla OH 28 cm a hmotnosti 2,80 kg, tudíž předpokládáme, že bude rázu králičího 


 7.1.2014 - Dnes byla spuštěna na těchto stránkách nová záložka - ostatní - pod kterou lze nalézt všechny nekynologické a nemyslivecké aktivity, přesto úzce spjaté s přírodou a mojí osobou


Rok 2013

31.12.2013 - do roku 2014 přejeme pevné zdraví a hodně nejen kynologických a loveckých úspěchů


20.12.2013 - krásné prožití vánočních svátků přeji všem přátelům, kamarádům a návštěvníkům mých stránek


30.11.2013 - Na závěr kynologické sezony jsme se účastnili Mezinárodní výstavy psů Duonitradog na Slovensku v Nitře. Naše králičí fena Que Sera Sera Onyx Moravia zde získala ve třídě pracovní ocenění V1, CAC, res.CACIB. Poprvé byla také vystavena naše nejmladší králičí naděje, fenka Edelweiss von Sbaritz, která sklidila od maďarského rozhodčího T. Jakkela v třídě mladšího dorostu mnoho chvály a ocenění velmi nadějná. 

 


23.11.2013 - v posledních týdnech jsem se nemohl účastnit několika naháněk a proto jsem dnes ráno vyrazil  alespoň k vodě. Svatý Petr mi ale dopřál bohatý úlovek dravých ryb z krásné zátoky na Křetínce.

 


2.11.2013 - dnešní rybolov na Křetínce se vydařil, neboť mi Svatý Petr dopřál úlovek téměř 40 cm velkého okouna říčního (Perca fluviatilis).

 


26.10.2013

Dnes jsem se se svojí fenkou Dragonlady účastnil naháňky na černou zvěř u svého kamaráda na Bukovici. Ačkoliv jsme nakonec nic neulovili, podzimní procházka lesem byla krásná.

 


20.10.2013 jsem navštívil Klubovou výstavu jezevčíků v Praze. Měl jsem možnost vystavit zde trpasličí fenku ze svého chovu, Clementine von Sbaritz, která získala ve třídě pracovní ocenění V1, CAC.
Moje žena zde vystavila naši králičí fenku Que Sera Sera, která získala ve třídě mladých ocenění
V1, CAJC, Klubový vítěz mladých a BOJ.

 


13.10.2013  - ... když lesem zní, to daňčí rochání ...

Využil jsem dnešního slunečního podzimního dne a probíhající říje daňků. V průběhu pomalé šoulačky v překrásném, 115 roků starém, bukovém lese, kde nejen vše vypadá, ale i voní a také zní jako v chrámu Páně, se mi podařilo "našoulat" tlupu daněl a daňčat. Tlupu jsem mohl delší dobu nepozorovaně dalekohledem sledovat a obdivovat se barevné různorodosti daňčí zvěře. Jedna z daněl právě říjela a z malé houštiny za ní nakonec vyšel daněk, který měl v okolí několik svých hrabů. Tohoto daňka se mi nakonec podařilo ulovit předpisovou ránou na komoru.
Jedná se o asi 4 až 5-ti letého průběrného lopatáče se zajímavou členitou trofejí.

 


13.10.2013

Jelikož jsme se nehodlali spokojit s předchozími výsledky naší fenky Que Sera Sera Onyx Moravia na barvářských zkouškách, které byly způsobeny z velké části přehnanými nároky a možná také jistou neznalostí posuzování nejmenšího loveckého psího plemene na zkouškách ze strany rozhodčích, účastnili jsme se barvářských zkoušek ve Štokách. Ne každý rozhodčí je natolik odborně erudován, aby vůbec správně posoudil výkon 3,5 kg vážícího králičího jezevčíka v celkovém kontextu a ten tak bývá často mylně porovnáván s výkonem 9-ti kilových standardních jezevčíků, slídičů nebo dokonce i ohařů.
Výsledky naší fenky (nahánění z houštiny 4, barva 3) potvrdily nejen její lovecké vlohy, ale také správnost našich výcvikových metod. Rozhodčí ve Štokách zaslouží uznání za korektní posuzování.

 


7.10.2013

Moje letošní kynologická sezona vyvrcholila účastí a předvedením dvou psů na barvářských zkouškách. I v letošním roce jsem našel trochu volného času pro výcvik loveckých psů a vyzkoušel si některé své nové nápady. Dle mého názoru byly barvářské zkoušky tentokrát posuzovány nebývale důsledně až přísně! 

 

Díky úspěšnému absolvování barvářských zkoušek splnila fenka Borussia von Sbaritz poslední podmínku chovnosti . Ačkoliv tuto fenu nevlastním, pochází z mého chovu a bylo pro mne ctí i potěšením ji připravit na barvářské zkoušky.  Za účelem výcviku byla fenka u mne několik měsíců a v průběhu této doby jsem se mohl seznámit nejen s její povahou ale i vlohami při práci na povrchu. Díky správnému odstupu od země je dosti pohyblivá, prostorně a daleko slídí. Je dostatečně náruživá a má chuť hledat zvěř, proto také výborně nahání z houštin, především tam, kde zvěř navětřila. Protože není příliš „tvrdá“, nebylo také žádným problémem ji rychle naučit poslušnostní disciplíny, jako je odložení, vodění na řemeni, následování a přivolání. Po barvě chodila brzy poměrně přesně a bez zbytečných chyb. Na zkouškách se dopustila na stopě jedné chyby, přesto byla rozhodčími přidělena známka 2 s odůvodněním, že nešla úplně přesně.  Osobně jsem přesvědčen, že spíše kousek pod větrem a velice pečlivě a pomalu. Domnívám se, že by nebyl pro mne výraznější problém fenku předvést na dalších povrchových zkouškách. Bohužel jsem se nedostal k tomu, abych si ji vyzkoušel na noře. 

   

Účastnil jsem se aktivně na poměrně krátké přípravě psa Dorian von Sbaritz na barvářské zkoušky.  Protože se jedná o velmi mladého psa, který je ještě nevyzrálý a stále hodně hravý, mohl být jeho výcvik delší.  Pes však v průběhu výcviku prokazoval velmi slušný nos. Na stopě vůdce nezaváhal nikdy! Na pobarvené stopě chodil bezchybně, nebo maximálně s jedinou chybou.  Jediná chyba na stopě se mu přihodila i na zkouškách, přesto byla rozhodčími přidělena známka 2 s odůvodněním, že nebylo oznámeno lože.  Jedině toto jej posunulo do II. ceny. Pes i tak získal loveckou upotřebitelnost pro vyhledání a dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře a nyní se stane platným pomocníkem při výkonu práva myslivosti. 

   

Na barvářských zkouškách uspěla i králičí fenka mé ženy Que Sera Sera Onyx Moravia, kterou mám ve spoluvlastnictví. U této malé králičí fenky ceníme otužilost a náruživost, která se projevuje především výborným naháněním z houštin, které tato fenka předvádí stabilně téměř od štěněcího věku.

 


22.9.2013 - Dnes v odpoledních hodinách se mi podařilo v překrásné lesnaté krajině Vysočiny ulovit daňka se silnou trofejí.
 

 


22.9.2013 se účastnil Dominik von Sbaritz, zvaný Bari, se svým vůdcem Ing. Pešou barvářských zkoušek. Ačkoliv jde o velmi mladého a ještě dosti nevyzrálého pejska, který oslaví svůj první rok až nyní 24.9., uspěl v II. ceně se ziskem 100 bodů.
 


21.9.2013 získala Clementine von Sbaritz na Oblastní výstavě v Buchlovicích v pracovní třídě ocenění V1.
   


16.9.2013 - Moje odpolední káva po příchodu domů z práce:9.9.2013 - Štěňata odjela ke svým majitelům, jejich fota před odchodem viz záložka Vrh E.

Pokud půjde vše podle plánu, posílí jedna červená fenka můj chov do budoucna.
 


7.9.2013 - Dnes jsme se účastnili Moravsko-slezské národní výstavy v Brně. Trpasličí fenka z mého chovu, Borussia von Sbaritz, získala ocenění V1, CAC a Národní vítěz a králičí fenka Que Sera Sera Onyx Moravia (v mém spoluvlastnictví) ve třídě mladých V1, CAJC a Best of Juniors. 
 3.9.2013 - Majitelka Diany von Sbaritz mi poslala fotografii fenky, která ve Slovinsku vyspěla do krásy26.8.2013 - Dnes jsme aktualizovali fotogalerii vrhu E - viz záložka Vrh E


4.8.2013
Dnes jsme se účastnili tradiční Speciální výstavy jezevčíků v Jevíčku, kde jsem měl možnost osobně předvést tři trpasličí odchovance ze svého chovu. I přes spalující výheň a velmi přísného polského rozhodčího, který nešetřil kritikou, získali: Dominik von Sbaritz ocenění V1, CAJC, Best of Juniors, Borussia von Sbaritz ocenění VD a Clementine von Sbaritz ocenění V1 a CAC.
   


1.8. ve 20 hodin se mi v průběhu poměrně dramatického lovu spojeného s několikanásobnou střelbou podařilo ulovit zajímavý úlovek.
Jedná se o 5-ti letého srnce s překrásnou trofejí, který byl právě uprostřed své říje.

 


29.7.2013 - Borussia von Sbaritz - ke statusu chovná fena ji chybí již jen zkouška z výkonu, na kterou se ještě letos chystá.
 


27.7.2013 získal Dominik von Sbaritz ocenění V1, vítěz třídy na Krajské výstavě psů v Brně


10.7.2013 - fena Agnetha Obsidian Bohemia vrhla 4 zdravá červená štěňátka, 2 pejsky a 2 fenky. Více info na stránce vrhu E a stránce štěňata
 


4.7.2013 - Agnetha 56.den březosti - těšíme se na početný vrh:
 


Dne 29.6.2013 se poprvé v životě účastnil kynologické akce také můj synek František, a sice mezinárodní výstavy v Brně Intercanis. Moji odchovanci se polskému rozhodčímu tentokrát zamlouvali trochu méně. Dominik von Sbaritz VD2 a Clementine von Sbaritz V2, res.CAC

 


Pes Dorian von Sbaritz bohužel k mému smutku správně nepřezubil a v České republice nemůže působit jako chovný pes.


15.6.2013 jsem asi v 6:15 hod na čekané z posedu ve vojenském prostoru Březina ulovil srnce šesteráka. Tento úspěch předcházelo bezpočet marných čekaných provázených různými zážitky z pozorování přírody.
 


8.6.2013 Clementine von Sbaritz úspešně absolvovala zkoušky norování se ziskem 75 bodů, čímž splnila všechny podmínky pro své uchovnění. Fenka zvládla disciplíny ochotu k práci, hlasitost a vytrvalost se známkou 4, pouze rychlost se známkou 1.
 


3.6.2013 byla potvrzena březost u mé fenky Agnetha Obsidian Bohemia


3.6.2013 - Diana von Sbaritz alias Dax se ve Slovinsku změnila ze štěněte v nadějnou mladou fenku


1.6.2013 se mi podařilo na brzké ranní šoulačce, po předchozí neúspěšné čekané, ulovit asi tříletého srnce se zajímavou nezvyklou trofejí. Lov tohoto srnce byl spojen se střelbou na vzdálenost dobrých 140 m
 


25.5.2013 nás navštívil červeně zbarvený pejsek z vrhu D. Dominik von Sbaritz ve stáří 8-mi měsíců je plnochrupý, drobný  trpasličí pes (OH32 cm, váha 4,25 kg), který již začíná projevovat některé své lovecké vlohy. Jeho rodiči jsou interšampioni C.I.E. Grandgables Wee Brush Strokes a C.I.B. Dragonlady Wassa Duo. 
 

    


Začala druhá polovina května, to znamená i začátek lovu srnců. 
 


12.5.2013 jsem odpoledne vyrazil do lesa a když jsem procházel malou lesní mýtinou, zavadil můj zrak zcela náhodně o malé srnčátko, které se zde schovávalo v trávě a téměř splývalo se svým okolím. Jelikož byla jeho matka jistě někde poblíž, srnče jsem vyfotil a co nejrychleji mýtinu opustil. Ačkoliv se pohybuji v lese často již od mládí, setkání s takto malým srnčetem je pro mne raritou.
 


9.5.2013 - Letošní začátek rybářské sezony se vydařil. První krátká vycházka do revíru Svitava 5A přinesla několik úlovků.
Ulovil jsem 9 cejnů (Abramis brama), 1 kapra (Cyprinus carpio) a 2 líny (Tinca tinca). Jako nástrahu jsem použil masné červy. Vnazeno bylo hotovou směsí firmy Boland. Rybolovnou techniku jsem zvolil Feeder.
 


19.3.2013

Clementine von Sbaritz - ke statusu "chovná fena" jí chybí již jen zkouška z výkonu, na kterou se letos chystá 


2.3.2013

Dorian von Sbaritz ve věku 5,5 měsíců, OH 31 cm, hmotnost 3,8 kg. Z otcovy strany je přímým potomkem jedinečných červených žíhaných psů Wee Brush Strokes, Zebra Crossing a Bengal Tiger pocházejících z kanadské chovatelské stanice Grandgables, která se podílí na jeho krvi ze 75%, neboť z matčiny strany je přímým potomkem slavného Grandgables Onyx Obsession . Přezubí-li tento pejsek  v pořádku, stane se velkou nadějí našeho společného chovu.
 

 

Plně doufáme, že mise do Dánska nebyla zbytečná a budeme moci uskutečnit někdy v budoucnu žíhané kombinace s fenami Que Sera Sera Onyx Moravia a C.I.B. Lucy in the Sky Onyx Moravia:
 


Dorian von Sbaritz má své první zážitky s ulovenou zvěří


Vzpomínám na výcvik našich trpasličích fen na obůrce s divočákem:

 


Rok 2012

PF 2013 

Do roku 2013 přeji všem svým kamarádům a přátelům mnoho štěstí a plno pěkných úlovků


12.12.2012 - narodil se náš syn František... snad budoucí myslivec, milovník přírody a loveckých zbraní, rybář, kynolog, včelař, chovatel zpěvného ptactva, zahrádkář,... ale hlavně můj miláček


2.12.2012 - poslední štěně z vrhu D - fenka Diana - dnes odcestovala až do dalekého slovinského města Ljubljana


1.12.2012 - rybářský výlet na Křetínku se vydařil
 


Novičí 10.11.2012 - Hon na drobnou zvěř kombinovaný s naháňkou na divočáka se vydařil !
 

 


7.11.2012 Nové fotky štěňátek


29.9.2012 jsme se byli podívat na Národní moravsko-slezskou výstavu do Brna. M.j. zde byla vystavena fenka z mého chovu - Clementine von Sbaritz, která porazila v plemeni veškerou konkurenci a získala ocenění V1, CAC, Národní vítěz, BOB. Následně se zúčastnila bonitace a obdržela kód 2a/LR/5-HLT (přednosti: ideální průběh hřbetní linie, vynikající mechanika pohybu). Za vynikající mechaniku pohybu jsem velmi rád, neboť bonitoval její znalec Jan Coufal.
 


24.9.2012 se Lady narodil překrásný čtyřbarevný vrh. Více informací v sekci štěňata a na stránce vrhu D
 


23.9.2012 Lady v 59.dnu březosti


20.8.2012 byla potvrzena ultrazvukovým vyšetřením březost u mé fenky C.I.B. Dragonlady Wassa Duo.


12.8.2012 jsme se byli podívat na Klubovou výstavu KCHJ do Jevíčka. M.j. zde byly vystaveny fenky z mého chovu. Clementine von Sbaritz porazila ve třídě mladých své dvě konkurentky a dostala známku V1. Borussia von Sbaritz skončila v mezitřídě jako V2. Je to nádhera, neboť jen 4 hladkosrstí trpasličí jezevčíci získali ocenění výborná a šetřeno bylo i s tituly!
Borussia von Sbaritz
se účastnila následně bonitace a obdržela kód 1a/O/5 – HLT. A jelikož bonitovala také hlavní poradkyně chovu, je to pro odchov spojený s mojí osobou jistě velký úspěch!
   


7.8.2012 se narodil trpasličí  fence (C.I.B. Lucy in the Sky Onyx Moravia) mojí ženy veliký vrh! 7 naprosto zdravých a silných štěňátek. Jelikož jsem měl tu možnost při porodu aktivně pomáhat, mám velikou radost, že šlo o porod bez komplikací. A barva srsti podle mého gusta!
Více informací o vrhu
ZDE.
 


26.7.2012 jsem vyrazil na dalekou cestu do Dánska (cesta přes celé Německo, přes ostrov Fehmarn, následně přes moře, přes ostrovy Lolland, Falster až na ostrov Sjælland)  kde jsem nechal fenku C.I.B. Dragonlady Wassa Duo krýt překrásným psem s výbornou pověstí.
 


22.7. 2012 jsme stočili náš první samostatný med. Nebylo ho nijak moc, protože včelky musely letos hodně postavit, ale přesto i tak nás výsledek potěšil. Udělali jsme také dva oddělky a usadili do nich nové včelí matky, které jsme objednali z chovatelské stanice včelích matek v Jabloňanech.  Víc jak 6 včelstev ale nebude!
 


V první polovině července 2012 jsem dospěl k názoru, že dosavadní voliéra stehlíkům nevyhovuje (již vůbec ne k odchovu), vyrobil jim jinou a do té stávající usadil pár zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata), astrildovitých pěvců původem z Austrálie, které jsem dostal od kamaráda.


22.6.2012 jsem se podruhé ve svém životě oženil !!
 


V pátek 15.6.2012 jsem odpoledne vyrazil znovu do Březiny na čekanou. Poté co jsem asi kolem 19 hod. vystoupal v tichosti na posed, jsem se rozhlédl dalekohledem a zjistil, že se přímo přede mnou na mýtině pasou dvě srny a srnec. Srnce se mi podařilo ulovit. Jedná se o srnce III. věkové třídy a pravidelného šesteráka.
 


9.6.2012 jsme byli také na Slovensku krýt fenku mé nastávající.

9.6.2012 získala fenka z mého chovu Borussia von Sbaritz na krajské výstavě psů v Rokycanech ocenění V1, vítěz třídy mladých.

9.6.2012 asi v 5:30 hod se mi podařilo ve vojenském újezdě Březina po několika neúspěšných čekaných ulovit na šoulačce po nočním dešti srnce III. věkové třídy, pravidelného šesteráka.
 


Začátkem června 2012 jsem se věnoval trochu myslivosti a rybaření.


Květen 2012 pro mne znamenal začátek včelaření a založení vlastní včelnice. Tato disciplína mne lákala již několik roků, přesto předpoklady pro založení včelnice jsou splněny až nyní. 4 včelstva jsem dostal jako odchycené roje.
 


Chovatelský rok 2012 jsem začal s výrobou zahradní voliéry do okrasné části naší zahrady. Osadili jsme ji párem stehlíků obecných (Carduelis carduelis), které jsme si v dubnu přivezli z chovatelské burzy v Přerově.
 

 


26.2.2012 získala na Speciální výstavě jezevčíků v Plzni fenka z mého chovu, Borussia von Sbaritz  ocenění V1, CAJC, když porazila ve třídě mladých konkurenci dalších tří fen.


30.1.2012 získala moje fenka C.I.B., Ch. Dragonlady Wassa Duo na mezinárodní výstavě v Trenčíně ocenění V1, CAC, res. CACIB a splnila tak podmínky pro udělení titulu Slovenský šampión krásy.


7.1.2012 jsem se účastnil naháňky v Rohozci u svého přítele. Naháňka byla zdařilá a bylo sloveno  několik lončáků prasete divokého.